Příprava motivačního dopisu

Motivační, někdy také nazývaný úvodní dopis, je při hledání nového pracovního místa jednou z nejdůležitějších věcí, které potřebujete. Je prvním dokumentem, který personalista firmy otevře a na jehož základě se rozhoduje, zda si vůbec přečte i váš životopis a pozve vás k výběrovému řízení.

Jak tedy napsat správně motivační dopis?

  • Stručně
    Personalista mívá na svém stole často několik desítek žádostí uchazečů o volnou pracovní pozici. Nemá čas číst obsáhlé texty. Proto musíte v několika málo větách dát najevo, že vy jste tím správným uchazečem a splňujete všechny podmínky nutné pro získání pracovního místa a jste pro budoucího zaměstnavatele výhrou.
  • Jasně
    Držte se jen základních informací o vás a vašich předpokladech pro volnou pracovní pozici. Informace o zdravotním stavu, rodinných poměrech, důvodech ukončení předchozího zaměstnání, případných osobních a sociálních potížích, koníčcích a zájmech nemají v motivačním dopise místo.
  • Přehledně

Na jednu stránku musíte vtěsnat vše důležité:

  • Kdo se na volnou pracovní pozici hlásí (vaše jméno, adresa, telefon, mail). Tyto informace vtěsnejte buď do záhlaví, nebo do pravého horního rohu dopisu.
  • Oslovte zaměstnavatele / personalistu. Volte neutrální pozdravy, protože nevíte, kdo váš dopis bude číst. To, že personalistou bývají často ženy, je sice pravda, ale stále častěji tuto pozici vykonávají i muži. Proto by bylo jistě nepříjemné, kdyby zrovna vaši obálku nebo mail otevřel muž a vy ho oslovili jako váženou slečnu nebo paní. Volte tedy spíše oslovení typu hezký nebo dobrý den. Přímé oslovení použijte jen v případě, že přesně víte, komu píšete.
  • Velmi důležitou částí navazující na oslovení je specifikace pracovní nabídky, na kterou se hlásíte. Některé firmy inzerují více pracovních pozic najednou, a pokud zmíněnou pracovní pozici neupřesníte, mohlo by se snadno stát, že personalista žádost o práci obchodního zástupce zamění za volné místo uklízeče.
  • Popište svoji motivaci, tedy důvod, proč se o dané místo zajímáte.
    Zde můžete hodně získat, ale také pokazit. V této části motivačního dopisu dejte potenciálnímu zaměstnavateli pádný důvod, proč by měl číst váš životopis a pozvat vás na pohovor. Motivaci popište pokud možno racionálně.
    Používejte věty typu:
    Mám zájem o výše uvedené pracovní místo,
    ...protože by mi umožnilo uplatnit všechny moje zkušenosti,
    ...protože mě baví pracovat s lidmi,
    ...protože bych rád rozvíjel další obchodní strategii.

    Samozřejmě můžete uvést i to, že novou práci ve stejném oboru hledáte z důvodu, že vám nevyhovuje současné každodenní dlouhé dojíždění nebo jste se přestěhovali. Nevhodné jsou věty: Hlásím se na pracovní místo, protože už půl roku marně hledám práci (protože jsem v předchozím zaměstnání nesnášel pracovní kolektiv.)
  • Krátce zdůrazněte vaše kvalifikační předpoklady a to, že splňujete všechny předpoklady pro výkon poptávaného pracovního místa. V této části je vhodné přímo odkázat na přiložený životopis. Zvládnout to můžete i v jedné větě, např. Pro tuto zajímavou pracovní pozici splňuji všechny vámi požadované podmínky, jazykové znalosti dokladuje můj certifikát, praxi jsem splnil v předchozím zaměstnání a splňuji i další předpoklady pro toto pracovní místo, jak uvádím v přiloženém životopise.

Až zaměstnavateli vysvětlíte svůj motiv a prodáte své znalosti a zkušenosti, vyzvěte jej k akci, tj. aby vás pozval k pohovoru. I zde vyjádřete váš silný motiv udělat pro získání pracovního místa vše, co je možné. Lze to vyjádřit i takto: Velmi se těším na pohovor, neváhejte mne kontaktovat, mohu přijít kdykoliv.
Teď už stačí rozloučit se. Opět použijte nějaký neutrální typ pozdravu, klidně stačí: Se srdečným pozdravem. A jako poslední se podepište. Uveďte jak vlastnoruční podpis, tak své jméno čitelně přepište (např. tiskacím písmem).

Na co ještě nesmíte zapomenout?

Pořádně si motivační dopis po sobě přečíst. Není nic horšího než pravopisné chyby a překlepy. Zhodnoťte jeho přehlednost, ujistěte se, že jste správně použili oddělení jednotlivých částí odstavci a dopis je na stránce rovnoměrně rozvržený.
Pokud posíláte dopis klasicky, v papírové podobě, zvolte pro motivační dopis a životopis raději stejný formát papíru. Odesíláte-li motivační dopis elektronicky, umístěte ho do těla e-mailu a poté ještě společně se životopisem do příloh. Pozor na označení názvu souboru, shluk čísel personalistovi nic neřekne, a pokud se k němu bude chtít vrátit, nedohledá ho. Do názvu souboru tedy zadejte svoje jméno a informaci, že se jedná o motivační dopis. (např. Tomáš Kopřiva-motiv.dopis.pdf)

Stáhnout příklad