Zásady bezpečnosti při hledání práce

Pro náš portál JobDNES.cz je ochrana uchazečů o zaměstnání jednou z priorit. Snažíme se zajistit, aby na naše stránky měli přístup pouze seriózní zaměstnavatelé. Přestože se snažíme prověřit podezřelé nabídky, může se stát, že nám nějaká unikne. Bohužel. Vzhledem k tomu, že internet je velmi svobodné medium, inzerce je projevem vůle zadavatele, a my nemůžeme plně odpovídat za pravdivost údajů v ní uvedených, může se tato věc přihodit. Proto bychom vám rádi připomněli některé zásady, jimiž sami můžete přispět k vlastní bezpečnosti při hledání zaměstnání.

Chraňte se!

Zdánlivě lukrativní pracovní nabídka vás může stát všechny úspory nebo i více. Naučte se rozpoznávat příznaky náborových podvodů a bránit se proti nim.

Při hledání zaměstnání dbejte na tyto rady:

 • Nepouštějte se do spolupráce se zaměstnavatelem, který vám nedokáže jasně vysvětlit svůj obchodní model nebo který je ochoten vás zaměstnat i bez telefonického pohovoru. Sami si vyhledávejte informace o zaměstnavatelích, kteří se vám zdají být podezřelí.
 • Nikdy zaměstnavateli neposílejte nebo nikde neuvádějte své rodné číslo, číslo platební karty, číslo bankovního účtu nebo jiné osobní údaje. Potenciálnímu zaměstnavateli byste nikdy neměli sdělovat žádné osobní informace, ani když tvrdí, že se jedná o „rutinní kontrolu”, dokud si nebudete jisti, že se jedná o legitimního zaměstnavatele a platnou nabídku zaměstnání.
 • Nepouštějte se do transakcí, při nichž se po vás chce, abyste budoucímu zaměstnavateli převedli nebo vyměnili jakékoli finanční prostředky. Mějte se na pozoru před zaměstnavateli nabízejícími práci z domova, kteří po vás vyžadují investici předem.
 • Buďte opatrní při jednání s podezřelými osobami/společnostmi ze zahraničí.

Jakých nabídek se vyvarovat?

 • Nabídky s podezřele vysokými provizemi
  Nabídky práce slibující vysoké provize nebo vyplácení vysokých denních platů výměnou za zpracování šeků pro osoby cizí národnosti. Inzerující firmy se snaží nalákat na zaměstnání zahrnující „zpracování plateb” nebo „finanční převody”, které jako osoba nemůžete sami provádět. Písemná komunikace často obsahuje gramatické chyby, mohou se však vyskytnout i správně psané texty zkopírované z legitimních nabídek zaměstnání.
 • Přeposílání zboží
  Cílem podvodů týkajících se přeposílání zboží jsou většinou uchazeči o práci, kteří by mohli ve svých domovech přijímat kradené zboží, většinou spotřební elektroniku, a přijaté balíčky posílat dále, často do jiné země. Po všech kdo se zapojí do podvodů zahrnujících přeposílání zboží, může být požadováno uhrazení poštovného a někdy i ceny zboží zakoupeného na internetu pomocí kradených platebních karet.
 • Podvodná práce z domova
  Přestože existuje mnoho skutečných pracovních pozic, které lze vykonávat z domova, jsou mnohé „nabídky” tohoto typu falešné a mají za cíl získat od oběti počáteční finanční vklad. Podvodné nabídky práce z domova používají fráze jako „buďte svým vlastním šéfem” nebo „rychlé výdělky”. Nezaručují pravidelný měsíční příjem a téměř vždy vyžadují „předběžnou” investici do výrobků nebo pokynů, než se vůbec dozvíte, v čem má daná práce spočívat.

Pokud narazíte na pochybnou nabídku práce nebo máte podezření na zneužití stránek JobDNES.cz, kontaktujte nás.

Máte-li pocit, že jste se stali obětí podvodu, okamžitě podvod ohlaste místní policii a obraťte se na naše konzultantky, aby bylo možné podniknout kroky pro vaši ochranu.

Zásady nakládání s osobními údaji uživatelů webových služeb společnosti MAFRA, a.s.