Zaměstnavatelé si drží optimismus, veřejný sektor se však chystá propouštět

12.03.2024

Pro druhé čtvrtletí roku 2024 zůstávají čeští zaměstnavatelé spíše optimističtí. Více jich i nadále plánuje zaměstnance nabírat než propouštět. Nárůst zaměstnanců očekává zdravotnictví, zaměstnavatelé veřejného a neziskového sektoru naopak plánují propouštět, ukázala data personální společnosti ManpowerGroup.
Zaměstnavatelé si drží optimismus, veřejný sektor se však chystá propouštět

Nové zaměstnance plánuje přijímat podle Manpoweru třicet procent zaměstnavatelů, naopak 24 procent očekává snižování jejich počtu.

„Trh práce bude ve 2. čtvrtletí nadále mírně růst podobným tempem jako na začátku roku. Mírně vzrostl počet zaměstnavatelů, kteří budou nabírat, ale zároveň vzrostl i počet těch, kteří budou snižovat počty zaměstnanců,“ uvádí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Podle posledního průzkumu ManpowerGroup index trhu práce, který monitoruje náborové plány zaměstnavatelů pro 2. čtvrtletí tohoto roku, se nejvíce chystají nabírat zaměstnavatelé ve zdravotnictví a sociální péči, ve finančním sektoru či energetice.

Bude se propouštět, ale i nabírat. Kdo je nejohroženější a kdo má šanci?

ilustrační snímek

Značný pesimismus naopak zaznamenal veřejný a neziskový sektor, zaměstnavatelé zde plánují propouštět. Sektor obchodu a služeb stagnuje, firmy zde žádné změny ve stavech nepředpokládají.

Změna nastala v automobilovém sektoru, ten byl dosud ohledně náborů optimistický, nyní ale už i zde zaměstnavatelé plánují propouštět.

Podle regionálního srovnání od minulého roku index poklesl ve všech regionech. Čechy a Praha ale ve 2. čtvrtletí stále předpokládají nárůst zaměstnanců. Morava je naopak pesimistická.

Trh práce zažije éru adaptability

Generace Z

  • známá také jako internetová generace či zoomeři, je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do roku 2010.

Současný a budoucí trh práce ovlivňuje podle ManpowerGroup hlavně generace Z. Pracovníci této generace dbají na balanc mezi soukromým a pracovním životem, jejich primárním cílem je udržení duševního komfortu.

„Na pracovní trh se promítají faktory jako automatizace, nástup mladých lidí na trh práce nebo tlak na zvýšení mezd,“ uvádí Jiří Halberštát, manažer marketingu a náboru ManpowerGroup.

Výrazným aspektem nynějšího trhu práce je také potřeba rekvalifikace. Cílená kvalifikace a rekvalifikace pomáhají překlenout rozdíly mezi talenty různých generací. „Už teď se totiž děje podstatná věc – více lidí odchází do důchodu, než přichází na trh práce,“ varuje Rezlerová.

Perný podzim. Až pětina firem v českém průmyslu a stavebnictví chce propouštět

ilustrační snímek

Technologická revoluce zároveň postupně transformuje trh práce. Zaměstnanci mají obavy z adaptace či systémových změn, které je čekají. „Umělá inteligence vytvoří více pracovních míst, než kolik jich nahradí,“ mírní však obavy z budoucnosti Jaroslava Rezlerová.

Jiří Halberštát upozorňuje na nutnost udržení harmonie mezi použitím umělé inteligence na pracovišti a humanizace. „Nástup umělé inteligence bude hýbat pracovním trhem. Je potřeba nejen digitalizovat pracoviště, ale zároveň ho humanizovat, myslet na lidi. Cíl umělé inteligence je usnadnit pracovníkům práci, ne je nahrazovat v jejich pracovních rolích.“

Hledáte práci ve vřejném sektoru? Vyberte si z aktuální nabídky pracovního portálu jobDNES.cz