Zvyšme daně hlavně bohatším zaměstnancům, navrhli analytici

26.04.2023

Zatímco vláda svůj návrh na záchranu státního rozpočtu ještě připravuje, výzkumníci PAQ Research s ekonomy IDEA představili vlastní plán. Počítá s vyšším zdaněním zaměstnanců, přičemž zachovává úlevy pro ty s nižšími příjmy. Analytici přicházejí ve svých propočtech se dvěma variantami.
Zvyšme daně hlavně bohatším zaměstnancům, navrhli analytici

První varianta nazvaná vyvážená počítá s ponecháním základní sazby daně z příjmů na 15 procentech, progresivním zdaněním od průměrných příjmů, zvýšením slevy na poplatníka a zrušením selektivně čerpatelných slev a odčitatelných položek. Přinést by měla zhruba 32 miliard, přičemž více než 29 miliard by v tomto případě připlynulo od nejlépe vydělávajících zaměstnanců. Pro stabilizaci veřejných financí je potřeba získat dodatečných 115 miliard na dalších daních.

Hledáte zajímavou práci? Vyberte si z aktuální nabídky pozic na jobDNES.cz od firmy AAA Auto.

Druhá varianta, tzv. realistická pracuje se zvýšením základní sazby na 17 procent, progresivním zdaněním od středních příjmů, zvýšením slevy na poplatníka a rovněž zrušením selektivně čerpatelných slev a odčitatelných položek. V tomto případě by od zaměstnanců připlynulo do rozpočtu dodatečných 60 miliard, přes 42 miliard od těch s nejvyššími příjmy.

V realistické variantě se vrací zatížení nejvyšší příjmové pětiny zaměstnanců téměř na rok 2020, nezvyšuje však zátěž pro ty nejchudší. U středních příjmových skupin výběr navyšuje, stále by ale platily méně než před rokem 2020.

„Není úplně reálné rychle zreformovat všechny ostatní daně. Klíčové úspory navíc spočívají v dlouhodobých reformách. Navýšení příjmů ze zdanění zaměstnanců o zhruba 60 miliard KČ – a doplnění podobné či vyšší částky z ostatních zdrojů – je proto realistickým řešením v rukou vlády. Jde to udělat tak, že se navýšení takřka nedotkne nízko a středně příjmových,“ objasňuje Michal Šoltés.

Cílem úvah IDEA a PAQ, je nalézt řešení výpadku příjmů státního rozpočtu, které způsobil výpadek superhrubé mzdy. Návrat ke zdaňování v podobě roku 2020 by podle autorů studie vybral by oproti současnému nastavení 122 miliard korun. „Vrátil by však vysoké zatížení zaměstnanecké práce se všemi negativy. Měl by velké dopady i na chudší zaměstnance a nízkou progresi,“ upozorňují ekonomové ve zprávě.

Právě nízká progrese, tedy malé odstupňování daňového zatížení podle výše příjmů, je fenomén, na který PAQ Research upozorňuje dlouhodobě.

Výše daní a odvodů při hrubé mzdě 100 000 Kč
Současnost39 441 Kč
Návrat do roku 202043 701 Kč
Tzv. vyvážená varianta IDEA+PAQ41 910 Kč
Tzv. realistická varianta IDEA+PAQ43 062 Kč

Práce spodní pětiny zaměstnanců je dnes zatížena odvody a daněmi ve výši 35 procent a práce nejvyšší pětiny sazbou 40,1 procenta, upozorňují autoři, podle nichž čelí nízkopříjmoví relativně vysoké zátěži.

„Většina zatížení totiž spočívá v zdravotních a sociálních odvodech, na něž se neaplikují slevy. Slevy na dani jako například sleva na poplatníka naopak nízkopříjmoví často nemohou plně vyčerpat, protože žádnou daň z příjmu neplatí. I tak ale kvůli pojistnému platí vysoké odvody. Vysoké odvodové zatížení nízkopříjmových vede k pracující chudobě nebo přímo motivuje k přechodu do šedé ekonomiky, nakonec tak zvyšuje nároky na sociální systém,“ popisuje ekonom Šoltés.

„Na datech z projektu Život k nezaplacení navíc vidíme, jak silně na domácnosti s příjmy pod medián dopadá inflace. Ve složité situaci se nachází hlavně chudší polovina rodin s dětmi, z nichž většina již dnes nic neušetří. Jim nedává smysl daně z příjmu zvyšovat,“ dodává sociolog Daniel Prokop.