Zákon má do vedení protlačit více žen, dotknul by se pěti firem z burzy

04.02.2024

Na vládu míří návrh zákona, který má do vedení velkých firem obchodovaných na burze dostat více žen. Cílem je buď mít v dozorčích a správních radách nejméně 40 procent žen, nebo jich mít v představenstvu i radách dohromady aspoň 33 procent. To platí i u mužů, pokud by se ve vedení ocitli v menšině. Zákon by se v Česku nyní týkal pěti firem.
Zákon má do vedení protlačit více žen, dotknul by se pěti firem z burzy

Požadavky na vyvážené zastoupení se podle chystaného zákona mají týkat na burze kotovaných firem s víc než 250 zaměstnanci a ročním obratem přes 50 milionů eur, nebo aktivy přes 43 milionů eur. Podle podkladů by se teď zákon týkal společností ČEZ, Komerční banka, Moneta, Philip Morris a Kofola.

Pravidla upravuje loňská evropská směrnice o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností. Česko předpis musí převzít do 28. prosince. Podle podkladů ho přebírá v minimalistické podobě a český právní řád se nemění víc, než evropské právo vyžaduje.

Na firmy dopadnou ženské kvóty. Inspirativní, ne revoluce, míní odbornice

ilustrační snímek

Zákon přímo nestanovuje, že by musely firmy do vedení dostat ženy za každou cenu. Ale v případě, že by se při obsazování dané pozice rozhodovalo „mezi kandidáty stejně kvalifikovanými, pokud jde o jejich způsobilost, schopnosti a pracovní výkonnost“, musela by společnost upřednostnit kandidáta nedostatečně zastoupeného pohlaví.

Pokud by to společnost neudělala, mohl by se neupřednostněný kandidát či kandidátka obrátit na soud a žádat „zadostiučinění včetně náhrady nemajetkové újmy v penězích“. Firma by musela prokázat, že nepochybila.

Společnosti by měly vyváženého složení ve svém vedení podle podkladů dosáhnout do pololetí 2026. Informace o pokroku a výběru kandidátů by měly zveřejňovat. Za nedodržování postupu by hrozily pokuty. Stav by monitorovala Česká národní banka u těch, jimž udělila povolení k podnikání či licenci. Ostatní by kontroloval úřad vlády.

Více žen ve vedení firem. Europoslanci schválili pravidla genderové rovnosti

ilustrační snímek

„Současný právní stav tak nemá na vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech obchodních společností pozitivní dopad. Nepovzbuzuje ženy a nepodporuje je v úsilí o členství ve vedoucích orgánech společností. Platný právní stav je z perspektivy dosahování vyrovnanějšího zastoupení žen a mužů překonaný. Přetrvávání tohoto stavu by nepřineslo zlepšení,“ uvedli autoři.

Podotkli, že větší pokrok byl ve státech, kde byla opatření závazná. V podkladech připomněli, že podle studií zvýšení podílu žen vede k vyšší výkonnosti, úspěšnosti a konkurenceschopnosti firem.

Ve vedení společností připadá ženám v EU v průměru 32,2 procenta křesel. V ČR je to 21 procent. Česko je tak v sedmadvacítce dvacáté a dlouhodobě sklízí kritiku za nízký podíl žen na řízení a malé pokroky při jeho zvyšování.

Připomínky mohou resorty, odbory či zaměstnavatelé posílat do konce února.

Cítíte se v práci diskriminováni? Najděte si lepšího zaměstnavatele na portálu jobDNES.cz