Vyzkoušejte si práci realitního makléře. Otestujte si své znalosti

11.03.2023

Prodávat či kupovat byt nebo dům sami anebo využít služeb odborníka? Pokud se rozhodnete pro první variantu, znamená to, že musíte mít přehled nejen o legislativě, ale i o trhu jako takovém. Ověřte si, co víte.
Vyzkoušejte si práci realitního makléře. Otestujte si své znalosti

Ceny nemovitostí v posledních letech výrazně rostly a řada majitelů má nyní při prodeji mnohdy přehnaná očekávání. Správně stanovit její výši je přitom základ úspěchu.

Hledáte práci v realitách? Vyberte si ze široké nabídky pracovních pozic na portálu jobDNES.cz.

„Ceny nemovitostí neklesají plošně, tam kde šly loni ceny rychle nahoru, tam půjdou tento rok rychle dolů. V centrech velkých měst a v dobrých lokalitách ale velké změny čekat nelze. Průměrná cena bytu v Praze se stále drží nad 110 tisíc Kč za metr čtvereční,“ zmiňuje Zdeněk Václavek, výkonný ředitel M&M Reality.

Ať už byt kupujete nebo prodáváte, důležitá je smlouva. Nevěřte vzorům na internetu. Stačí, že nemovitost nesprávně označíte a vklad vlastnického práva katastrální úřad odmítne, což si může vyžádat další náklady.

KVÍZ: Co víte o koupi a prodeji nemovitostí?

Seznamte se i s technickým stavem nemovitosti, pozdější reklamace je sice možná, dokazování, že šlo skrytou závadu, ale může být složité.

„Ověřte si energetickou náročnost budovy, vlastnictví nemovitosti i okolních cest nebo to, zda se na nemovitost nevztahuje věcné břemeno,“ radí Zdeněk Václavek.

Pokud se rozhodnete pro realitku, ušetříte spoustu času. Kromě samotného prodeje vám dokáže pomoci třeba i s vyřízením hypotéky, a dokonce za vás sjedná i pojištění nemovitosti. Jen vybírejte ty prověřené, ostatně internet je plný recenzí a zkušeností klientů.