Vyplácet náhrady spojené s home office bude jednodušší, říká advokátka

17.10.2022

Ministerstvo práce a sociálních věcí i(MPSV) připravuje velkou novelu zákoníku práce, která bude obsahovat mimo jiné i důležité upřesnění podmínek, za jakých lze vykonávat práci na dálku. Jak by se měla změnit pravidla pro home office, přibližuje advokátka Lucie Kalašová
Vyplácet náhrady spojené s home office bude jednodušší, říká advokátka

Uplynulé roky, kdy celý svět bojoval s pandemií Covidu-19, ukázaly nejen značnou potřebu výkonu práce z domova, ale také velmi nedostatečnou (v praxi dokonce někdy i chybně vykládanou) stávající zákonnou úpravu práce na dálku. Přestože praxe si v mezidobí do značné míry poradila a naučila se využívat home office v širokém měřítku bez změny zákona, je legislativní snaha MPSV o změnu většinou odborné veřejnosti vítána.

Písemná dohoda podmínkou

Základní podmínkou bude uzavření písemné dohody, která musí obsahovat místo nebo místa výkonu práce na dálku, způsob komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, způsob přidělování práce a její kontroly, rozsah konané práce na dálku a bližší podmínky pro rozvržení pracovní doby, způsob náhrady nákladů vzniklých při výkonu práce na dálku zaměstnavatelem a dobu, na kterou se dohoda o práci na dálku uzavírá.

Hledáte stabilní práci v bankovním sektoru? Vyberte si z nabídky míst České spořitelny na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Nebude stačit, pokud zaměstnavatel bude výkon práce z domova regulovat jen jednostranným vnitřním předpisem. Kombinace obou nástrojů bude možná a i vhodná. Nicméně uzavírání individuálních dohod se již nebude možné vyhnout. Dohodu o výkonu práce z domova bude možné i předčasně ukončit bez toho, aby byl ukončen pracovní poměr jako takový.

Nařízená práce na dálku

Aktuálně zaměstnavatel zaměstnanci nemůže nařídit výkon práce z domova, pokud se k takové práci zaměstnanec již před tím smluvně nezavázal. Novela otvírá možnost práci z domova nařídit v případech, že tak stanoví opatření orgánu veřejné moci podle zákona odlišného od zákoníku práce. Nařídit by zaměstnavatel mohl jen na nezbytně nutnou dobu, v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnance a za podmínky, že místo výkonu práce na dálku bude pro výkon práce způsobilé. Takové písemné nařízení zaměstnavatele musí také obsahovat všechny náležitosti jako dohoda o výkonu práce z domova

Paušální náhrady

Už nyní platí, že vykonává-li zaměstnanec práci mimo běžné pracoviště zaměstnavatele, mohou mu vznikat s výkonem práce související náklady, jejichž náhradu může požadovat po svém zaměstnavateli. Někteří zaměstnavatelé již nyní náhrady poskytují. Jiní vyčkávají. Důvodem může být například i to, že není jasné, jak správně a pokud možno jednoduše náhrady vypočítávat.

Novela v tomto přinese značné ulehčení, když stanoví minimální paušální částku na osobu za každou započatou hodinu práce na dálku. Aktuálně novela počítá se sazbou 2,80 Kč. Zaměstnavatel z podnikatelského sektoru může poskytovat i částku vyšší. Výši paušální sazby bude MPSV oprávněno měnit. Tímto paušálem budou vypořádány ale jen některé v úvahu připadající nároky zaměstnance.

Lucie Kalašová

  • Je advokátkou spolupracující s bpv Braun Partners.
  • Věnuje se především právnímu poradenství v oblasti pracovního práva a zastupování v pracovněprávních soudních sporech.

Zákoník práce v paušálu pamatuje na náhradu za plyn, elektřinu, pevná paliva, dodávku tepla (dálkové vytápění) a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, odvoz odpadních vod a čištění jímek a odvoz komunálního odpadu. Paušál nezohledňuje například v praxi časté náklady na internetové připojení. Ty může samozřejmě zaměstnanec uplatňovat také. Je ale opět otázkou, jak je správně a pokud možno jednoduše vyčíslit.

Home office jako benefit a bez náhrad

Legislativní proces ještě zdaleka není u konce. Ne všichni zaměstnavatelé jsou s poskytováním náhrad smířeni. Někteří volají po rozlišení situací, za jakých k výkonu práce z domova dochází. Rádi by, aby výkon práce z domova poskytovaný zaměstnanci jako určitá forma benefitu, byl osvobozen od povinnosti platit náhrady za výdaje spojené s home office. Zaměstnavatelé argumentují tím, že v těchto případech zaměstnavatel sám výkon práce z domova nevyžaduje. Zaměstnanec má své plnohodnotné pracovní místo na standardním pracovišti, kde mu žádné náklady spojené s energiemi či internetovým připojením nevznikají a které má k dispozici kdykoliv během své pracovní doby. Zaměstnanec vykonává práci z domova jen proto, že si to sám přeje.

Tato snaha zaměstnavatelů naráží na samu základní definici závislé práce, podle které výkon závislé práce musí být prováděn na náklady zaměstnavatele. Je nepochybné, že v dosud dostupném návrhu změn zákoníku práce ještě budou provedeny změny, protože sporných bodů je v celé novele mnohem více. Zda se podaří zavést i dvojí režim pro výkon práce z domova, se teprve uvidí.