Východní Evropa zuřivě odmítala imigranty. Teď zjišťuje, že je potřebuje

25.08.2023

Ačkoliv Polsko a Maďarsko patří léta mezi nejzuřivější odpůrce imigrace v Evropě, jejich ekonomiky zahraniční pracovní sílu zoufale potřebují. Míra nezaměstnanosti je v těchto státech rekordně nízká a zaměstnavatelé příliš jiných možností nemají. V regionu východních států Evropské unie je nyní minimálně 670 tisíc neobsazených pracovních míst.
Východní Evropa zuřivě odmítala imigranty. Teď zjišťuje, že je potřebuje

Evropské vlády čeká v příštích letech nelehký úkol. Udržet kvalitní chod jejich ekonomik v době silného stárnutí populace. Nejrůznější odborné analýzy poukazují na to, že Evropské unii může v důsledku demografických změn v příštích letech scházet až několik milionů pracovníků. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán na počátku letošního roku veřejně uvedl, že maďarské ekonomice může do dvou let scházet až 500 tisíc pracovníků. Orbán se totiž v posledních měsících snaží o přilákání zahraničních investic. Velké firmy zde plánují obří závody na výrobu baterií v hodnotě až 15 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 330 miliard korun.

Nejvíce konkurenční trh práce je v Kalifornii nebo Dauhá, ukázala studie

Silicon Valley, Kalifornie, USA

I proto maďarský parlament před pár týdny schválil novou legislativu, která příchod zahraničních pracovníků do země usnadňuje. Tyto právní předpisy ale zároveň omezují dobu jejich pobytu na tři roky. I proto se maďarští politici snaží tamní veřejnosti ubezpečit, že mezi migranty a hostujícími pracovníky ze zahraničí je obrovský rozdíl.

„Mezi migrací, proti které jsme se postavili a otázkou přílivu zahraničních pracovníků do Maďarska je obrovský rozdíl. Tím je kontrola, díky čemuž je něco takového přijatelné,“ uvedl pro agenturu Bloomberg starosta maďarského města Debrecín Laszlo Papp, který je zároveň členem vládní strany Fidesz.

Nezaměstnanost mladých je rekordní, může to značit změnu přemýšlení

ilustrační snímek

Mezi největší maďarské projekty se momentálně řadí záměr čínské společnosti Contemporary Amperex Technology, která nedaleko města Debrecín poblíž rumunských hranic zahájila výstavbu největší evropské továrny na baterie v hodnotě 8 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu asi 176 miliard korun.

Cizince láká i sousední Polsko

Podobně je na tom i Polsko. V příštím desetiletí by tamní politici rádi do země přivedli nejméně 200 tisíc lidí ročně. Jen tak se totiž Polákům podaří udržet současný poměr obyvatelstva v produktivním věku k počtu seniorů.

„Zaměstnávání velkého množství pracovní síly ze zahraničí je pro polské megaprojekty novou nutností,“ uvedl pro agenturu Bloomberg projektový manažer Jakub Zgorzelski s tím, že zahraniční pracovníci nyní jsou pro velkou část Evropy klíčem k dalšímu růstu.

Podle posledních statistik to zároveň vypadá, že už v roce 2022 nebyli Poláci daleko od splnění tohoto cíle. V loňském roce se totiž v zemi zaregistrovalo celkem 188 tisíc nových cizinců.

Česko čeká na víc než dva tisíce pracovníků ze zahraničí. Na vině je byrokracie

ilustrační snímek

Změny jsou patrné i v České republice. Vládní politici před dvěma lety schválili vyšší kvóty na víza pro pracovníky z Filipín nebo Mongolska.

„Volání firem po pracovní síle je až zoufale velké. Její nedostatek je hlavní překážkou jejich dalšího růstu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg současný ministr práce Marian Jurečka s tím, že do roku 2030 bude česká ekonomika potřebovat dalších 300 tisíc zahraničních pracovníků. Momentálně jich je na českém trhu práce registrováno zhruba 900 tisíc.

Hledáte zoufale zaměstnance? Vyberte si uchazeče ze 120 tisícové databáze na portálu jobDNES.cz