Vraťte se do kanceláře, nebo odejděte, vzkazuje svým zaměstnancům Musk

02.06.2022

Šéf společnosti Tesla Elon Musk požádal své zaměstnance, aby se z home office vrátili do kanceláře, jinak prý mají dát výpověď. V kanceláři by podle něj měli strávit minimálně čtyřicet hodin týdně. Vyplývá to z e-mailu zaslaného zaměstnancům Tesly. Musk požadavek obhajuje tím, že ty největší inovace zkrátka vznikají pouze při osobním kontaktu.
Vraťte se do kanceláře, nebo odejděte, vzkazuje svým zaměstnancům Musk

Pravost e-mailu, který prověřovala agentura Reuters, potvrdily dva zdroje. Společnost Tesla na žádost o komentář zatím nereagovala.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Každý v Tesle musí strávit v kanceláři minimálně 40 hodin týdně,“ napsal Musk v e-mailu zaslaném v úterý večer. Nejbohatší muž planety ve zprávě zaměstnancům dále vzkázal, že pokud se nevrátí, bude společnost předpokládat, že na svou pozici rezignovali.

„Čím jste služebně starší, tím viditelnější musí být vaše přítomnost,“ napsal dále Musk. „Proto jsem v továrně v podstatě bydlel – aby mě pracovníci na lince viděli, abychom pracovali vedle sebe. Kdybych to nedělal, Tesla by už dávno zkrachovala,“ dodal.

Musk minulý měsíc řekl, že „Američané se snaží vůbec nechodit do práce“, zatímco čínští dělníci „továrnu ani neopustí“. Šanghajská továrna společnosti Tesla se totiž ze všech sil snaží zvýšit výrobu po uzávěře města, kvůli které musela být výroba na 22 dní přerušena.

Krok zpátky? Podle Muska cesta k inovacím

Musk jde se svým požadavkem tak trochu mimo aktuální trend, kterým je naopak podpora home office. Pro některé zaměstnance jde o ceněný benefit, zaměstnavatelé ušetří za prostory a energie a také se snižuje riziko další vlny pandemie. I tak ale řada lidí tvrdí, že osobní kontakt nic nenahradí. Vznikají tak totiž podle nich ty nejlepší nápady, což si myslí i Musk.

Řada velkých technologických firem v Silicon Valley přitom návrat svých zaměstnanců do kanceláří nevyžaduje. A to i přes odpor některých pracovníků a opětovnému výskytu případů koronaviru v Kalifornii.

Musk se zdráhá převzít Twitter, chce důkazy ohledně falešných účtů

Elon Musk (30. dubna 2015)

O tom si ale Musk myslí své. „Jsou samozřejmě společnosti, které to nevyžadují, ale kdy naposledy dodaly skvělý nový produkt? Už je to nějaká doba,“ napsal Musk v e-mailu. „Tesla vytvářela a bude vytvářet ty nejzajímavější a nejsmysluplnější produkty ze všech společností na Zemi. K tomu ale nedojde tím, že o tom budeme telefonovat.“

Podobný názor jako šéf Tesly má i další technologický gigant, Google. Společnost Alphabet, pod kterou Google spadá, od začátku dubna požaduje, aby zaměstnanci byli v kancelářích alespoň tři dny v týdnu.

Parag Agrawal, generální ředitel Twitteru, který se Musk chystá převzít, v březnu uvedl, že jeho kanceláře budou znovu otevřeny. Ti, kteří se do nich ale vracet nechtějí, mohou zůstat doma.

Zaměstnanci nejásají

Někteří zaměstnanci společnosti Tesla s Muskovými posledními komentáři nesouhlasí. Nelibost vyjádřili v příspěvcích, které publikovali v anonymní aplikaci Blind. Ta vyžaduje, aby se uživatelé zaregistrovali pomocí firemního e-mailu jako důkaz toho, že jsou zaměstnanci dané firmy.

„Pokud dojde k hromadnému odchodu, jak by Tesla dokončila projekty? Nemyslím si, že by z toho investoři měli radost,“ napsal jeden ze zaměstnanců Tesly. „Čekám, až rychle couvne,“ napsal další pracovník.

Muskovu požadavku netleská ani kalifornská organizace na ochranu zaměstnanců. „Zaměstnavatelé, včetně vlády, zjišťují, že nařizovat návrat všem zaměstnancům je receptem na epidemie,“ napsal agentuře Reuters Stephen Knight, výkonný ředitel organizace Worksafe.

Musk plánuje futuristickou restauraci. Bude v ní dobíjecí stanice i kino

Elon Musk (Grünheide, 22. března 2022)

„Bohužel je dobře zdokumentováno, že Tesla nedbá na bezpečnost zaměstnanců, včetně toho, že na začátku pandemie ignorovala okresní odbor veřejného zdraví,“ napsal.

Například v květnu 2020 Musk v hluboké pandemii znovu otevřel továrnu v kalifornském Fremontu, čímž se vzepřel opatřením okresu Alameda, která měla omezit šíření koronaviru. Podle okresních údajů, které získal web s právními informacemi Plainsite, Tesla od května do prosince 2020 nahlásila 440 případů nákazy.

V loňském roce Muskova vesmírná společnost SpaceX nahlásila 132 případů ve svém sídle ve městě Hawthorne poblíž Los Angeles.

Musk přitom již dříve zlehčoval rizika koronaviru a prohlásil, že „panika kolem koronaviru je hloupá“ a že děti jsou vůči koronaviru „v podstatě imunní“. Později se sám virem dvakrát nakazil.