V padesáti se dozvíte, kdy se dožijete důchodu. Jurečka sepsal návrh reformy

15.11.2023

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představip podobu reformních změn systému penzí. Návrh důchodové reformy chce poslat do legislativního procesu ve čtvrtek tento týden. Důchodový věk by se měl podle něj navázat na dobu dožití a stanoví se každý rok lidem, kterým bude 50 let. Minimální penze by měla odpovídat 20 procentům mzdy.
V padesáti se dozvíte, kdy se dožijete důchodu. Jurečka sepsal návrh reformy

Podle prvotních předpokladů by změny měly začít platit od roku 2025.

Důchodový věk v Česku by se měl postupně dál zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Stanovit se má minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy.

„Budeme nastavovat flexibilní transparentní mechanismus. Důchody porostou o tisíc korun ročně v průměru,“ řekl Jurečka.

Dodal, že se rodí méně dětí, což se podílí na poměru pracujících. Lidé se také dožívají vyššího věku. „To je nediskutovatelný parametr. Toto se nám pro další tři dekády nepodaří změnit,“ řekl na úvod Jurečka.

Podle něj je také potřeba brát ohled na rodinný základ, podle kterého by se mohla nadále vyvíjet výše důchodu. Chce tak podpořit matky, které byly podle něj dříve za péči a výchovu potrestány ve výpočtu důchodu. „Počítáme s tím, že by výchovné bylo v budoucnu nahrazeno rodinným vyměřovacím základem,“ řekl.

Problém s pozdními důchody se vyřešil. Zákonná lhůta je 90 dní, čeká se 89

Zrychlíme. Ministr Marian Jurečka sliboval zrychlení výplat důchodů do konce...

Všem, kteří dnes výchovné v důchodu mají, podle Jurečky zůstane. Nový systém by měl také zohledňovat péči o blízké, jako jsou rodiče nebo partneři. Ve výpočtu důchodů by se měl nově také zohledňovat manželský základ. Jurečka představil také opatření, které cílí na zranitelné skupiny.

Náročné profese by měly podle novely mít možnost odcházet do důchodu dříve. Nyní mezi ně patří například hasiči nebo zdravotničtí záchranáři.

„Pokud jde o lidi, kterým je 65 let a více, tak těch se změny nedotknou,“ řekl Jurečka s tím, že jejich důchody budou pravidelně valorizovány. U lidí ve věku 55 a více dojde k pozvolné úpravě jejich důchodů. Systém jim penze ale podle Jurečky garantuje.

Opožděné důchody do konce října vyřešíme, slibuje ministr Jurečka

Marian Jurečka před tiskovou konferencí. (8. června 2023)

„Pokud jde o generace mladší čtyřiceti let budou mít garantováno, že systém důchodů bude udržitelný a zajistí jim důchody stejně jako teď jejich rodičům a prarodičům,“ oznámil Jurečka.

Výdaje na důchody prudce rostou

V příštím roce by měly výdaje na důchody tvořit téměř třetinu všech výdajů státu. Na penzích by se mělo vyplatit přes 700 miliard korun, vybere se na ně ale asi kolem 660 miliard korun. Letos za první tři čtvrtletí deficit přesáhl 58 miliard korun. Podle ekonomů a expertů je beze změn systém neudržitelný.

Propad a zadlužování má pomoci podle návrhů zbrzdit odsouvání důchodového věku. Ten se teď zvedá každý rok u mužů o dva měsíce a u žen většinou o čtyři měsíce. Ve 30. letech se má dostat na 65 let. Jurečka už dřív popsal, že by se důchodová věková hranice každý rok stanovovala lidem, kterým bude 50 let, podle jejich doby dožití.

Do řádné penze letos, nebo raději v roce 2024? Propočty radí počkat si

ilustrační snímek

Ročně by se tak zvyšovala nejvýš o měsíc až dva. Minimální důchod by mohl činit 20 procent průměrné mzdy. Výpočet nových důchodů by se mohl do roku 2035 postupně snižovat, výsledná částka by pak byla zhruba o 2000 korun nižší než za nynějších pravidel.

Za dobu péče o děti by se mohl započítávat fiktivní výdělek ve výši průměrné mzdy. Podle dřívějších plánů to postupně nahradilo u nových penzí výchovné 500 korun za dítě. Manželé by mohli dobrovolně sdílet základ pro výpočet důchodu.

Jurečka už dřív mluvil také o zmírnění podmínek u vdovských a vdoveckých penzí. V květnu mezi opatřeními bylo i zkrácení povinné doby pojištění ze 35 na 25 let. Ministerstvo práce už dřív přišlo také s návrhem, aby se za práci v penzi místo navýšení pobírané částky seniorům a seniorkám odpouštěly odvody.

Na důchody vždycky bude, jen je dostaneme v 75 letech, říká odbornice

Lucie Jurníčková, ředitelka penzijní společnosti Rentea.

Zpřísnění podmínek předčasných penzí a mírnější valorizace obsahuje už letošní novela, která platí od října. Odvody živnostníků a takzvaných dohodářů by měl upravit konsolidační balíček. Reforma počítá s dřívějšími důchody pro náročné profese, ty v novele ale nejspíš ještě nebudou.

Odbory řadu chystaných důchodových změn kritizují. Výhrady i požadavky chtějí zopakovat mimo jiné při svých protestech a stávkách v pondělí 27. listopadu.

Chcete odejít do důchodu podle vašich představ? Najděte si dobře placenou práci na jobDNES.cz