V Německu stávkuje personál Lufthansy i železnic. Ruší se také spoje do Česka

07.03.2024

V Německu ve čtvrtek brzy ráno začala další stávka pozemního personálu aerolinek Lufthansa. Potrvá do soboty ráno a podle letecké společnosti dolehne až na 200 tisíc cestujících. Stávkují také strojvedoucí osobních vlaků. Vnitrostátní i mezinárodní doprava bude během 35hodinové protestní akce podle německých drah Deutsche Bahn výrazně narušena. Zrušeny jsou i spoje s Českem.
V Německu stávkuje personál Lufthansy i železnic. Ruší se také spoje do Česka

Už pátá výstražná stávka vyhlášená odbory Verdi v letecké dopravě v poslední době odstartovala ve 04:00 a skončit by měla v sobotu v 07:10.

Strojvedoucí v osobní dopravě do stávky vstoupili ve čtvrtek ve 2:00 a jejich protest má skončit v pátek ve 13:00. Jejich kolegové z nákladních vlaků stávkují už od středečních 18:00 a pokračovat mají do pátečních 5:00.

Jen Lufthansa počítá s tím, že každý den stávky vypadne kolem tisíce jejích letů. Vypraví jich jen deset až dvacet procent původně plánovaného množství. Letecká společnost zrušila také 17 letů mezi Letištěm Václava Havla Praha a letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově.

Odbory Verdi požadují výrazné zvýšení platů pro zhruba 25 tisíc zaměstnanců pozemního personálu a tvrdí, že se o něj Lufthansa přes očekávané rekordní výsledky a pravidelně zvyšované manažerské bonusy nezajímá.

Verdi chce zvýšení mezd o 12,5 procenta a jednorázový protiinflační bonus 3 tisíce eur (zhruba 76 tisíc korun). Lufthansa původně navrhovala desetiprocentní zvýšení mezd během 12 měsíců a zmíněný bonus 3 tisíce eur, později však uvedla, že její nová nabídka už odpovídá základním požadavkům odborů. Ty ale tvrdí, že jejich cíle stále naplněné nejsou.

Stávkovat budou i na železnici

Stávka německých strojvedoucích se dotkne i spojů s Českem. Na trati mezi Prahou a Berlínem budou vlaky EuroCity končit už v Drážďanech, odkud se budou vracet zpět do české metropole. S omezeními bude fungovat také železniční spojení Prahy s Mnichovem, které v úseku z Domažlic do bavorského Řezna nahradí autobusy. Přerušena bude linka mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem.

Odbory strojvedoucích GDL se protestem snaží přinutit Deutsche Bahn ke zvýšení mezd a ke snížení týdenní pracovní doby z 38 na 35 hodin, a to se zachováním plné mzdy. Hlavním třecím bodem se stal požadavek na zkrácení pracovní doby, který podle německých drah ohrožuje samotné fungování železnice.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz