Úspěšní lidé používají růstové myšlení, fixní nás brzdí. Jak jste na tom vy?

07.11.2022

Způsob, jakým interpretujeme své životní zkušenosti, stanovuje prostor pro to, čeho můžeme dosáhnout. Pokud přijmeme růstové myšlení a své selhání nebo neúspěch budete vnímat jako zpětnou vazbu, staneme se odolnější, a tím i úspěšnější. Jak správně přepnout, přibližuje psycholožka Radka Loja.
Úspěšní lidé používají růstové myšlení, fixní nás brzdí. Jak jste na tom vy?

Když se něco nepovede podle našich představ, pokud tzv. „selžeme“, může to být bolestivé a může nám to bránit poučit se ze svých chyb. Neúspěch však také slouží jako mocný impuls k přijímání nových výzev. To, co si myslíme o sobě a našich schopnostech, rozhoduje o tom, jak jednáme a vedeme svůj život.

Hledáte uplatnění ve farmacii? Vyberte si na jobDNES.cz z aktuální nabídky práce v SÚKL.

Pojmy fixed mindset (fixní myšlení) a growth mindset (růstové myšlení) zavedla Carol Dwecková, psycholožka z americké Stanford University. Její výzkumy ukazují, že máme tendenci podléhat jednomu z těchto dvou typů myšlení. Fixní myšlení vede k depresivním tendencím a neúspěchu. Naopak růstové myšlení ke spokojenosti a dobrým výsledkům.

Růstové vs. fixní myšlení

Lidé s fixním myšlením jsou omezeni vlastním přesvědčením, že každý člověk má svůj talent, schopnosti a inteligenci danou, a není možné je nijak zlepšit. Ani pílí, úsilím a vytrvalostí. Neúspěchy považují za potvrzení svých nedostatků a bojí se selhání.

Naopak člověk s růstovým myšlením se na věci dokáže dívat z různých úhlů pohledu. Inspiruje se a učí od druhých. Přijímá, že někteří jsou více talentovaní nebo mají vyšší inteligenci, zároveň ale věří, že řadu vlastností a schopností je možné rozvíjet a posilovat vlastní snahou a tvrdou prací. Takový člověk si užívá radost z procesu učení, hledá nové informace, vytváří nové strategie. Překážky a výzvy vnímá jako prostředek k rozvoji svých nových dovedností a ke svému růstu.

Tři tipy, jak nastartovat růstové myšlení:

1. Změňte způsob, jakým k sobě mluvíte

Radka Loja

  • Psycholožka, lektorka a koučka, autorka knihy „Myšlení pod kontrolou“, „Emoce pod kontrolou“ a spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.
  • Vede akreditované kurzy koučinku se zaměřením na celkový osobní rozvoj a leadership, poskytuje individuální koučink a psychologické poradenství.
  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz.

Když narazíme na těžké problémy nebo obtížné situace, způsob jejich interpretace a reakce na ně je založen na tom, jak sami komunikujeme vůči sobě. Mluvíte sami se sebou hezky nebo jste pod palbou sebekritiky?

Prvním krokem, který vede k růstovému myšlení, je změnit jazyk, kterým k sobě mluvíte. Přestat se frustrovat tím, že jste selhali a uvědomit si, že se z vlastních chyb můžete poučit a příště to zvládnete lépe. Místo „To nedokážu“ si řekněte „Chci to zkusit“. Do jazyka růstového myšlení nepatří věty „Nemůžu, nejsem dost dobrý, vzdávám to“, ale věty typu „Věřím si a zkusím to“.

2. Zaměřte se víc na proces než na výkon

Chcete získat místo ředitele ve firmě? Směřujte pozornost na vlastní rozvoj manažerských dovedností a leadershipu. Tento cíl nemusí být plně pod vaší kontrolou, ale učení se a rozvoj kompetencí máte ve svých rukou. Místo cíle vyhrát maraton si dejte závazek, že podáte co nejlepší výkon a trénujte denně, jen tak pro radost.

Dejte si každý den malý úkol, který vás posune o trošku dál k tomu, co chcete dokázat. Pamatujte si, že cesta je také cíl a je důležité si ji aspoň trochu užít než protrpět.

3. Neúspěch v podstatě neexistuje

Nastavte svou mysl tak, abyste se dívali na neúspěch a selhání jako na zpětnou vazbu a impuls k učení a růstu. Když přijmete, že neúspěch není ostuda a prokázaní vlastní neschopnosti a nekompetence, otevřou se vám v životě možnosti, o kterých se vám dosud ani nesnilo.

Naučte se nové způsoby myšlení, komunikace, objevte nové strategie, vymyslete jiný plán a změňte své chování. Uvidíte, že začnete dostávat to, co si přejete.