U dlouhodobé home office dramaticky klesá produktivita práce, tvrdí analýza

11.04.2021

Lidem, kteří dlouhodobě pracují z domova, rapidně klesá motivace a produktivita. Vyplývá to z analýzy společností ApuTime a DAP Services, která déle než rok zkoumala změny v psychice tisíců zaměstnanců. Řada pracovníků podle ní spěje „mílovými kroky k vyhoření“.
U dlouhodobé home office dramaticky klesá produktivita práce, tvrdí analýza

Pandemie se podepsala na motivaci zaměstnanců pracovat, ve srovnání s rokem 2019 klesla o 6,5 procenta. K této hodnotě dospěla analýza firem ApuTime a DAP Services, které se zabývají psychodiagnostikou pracovních týmů. Jejich měření sledovalo změny v psychice reprezentativního vzorku 3682 zaměstnanců od ledna 2020 do současnosti.

Home office dává větší volnost, zaměstnance však stojí měsíčně 1 400 korun

O výsledcích ve čtvrtek informovali zástupci společností v tiskové zprávě. Za alarmující označili především pokles vnitřní motivace pracovníků. „Lidé se snaží silou vůle motivovat k lepším výsledkům, ale uvnitř jsou již vyčerpáni. Zaměstnavatelé tedy musí akutně řešit kondici svých týmů, protože řada z nich spěje mílovými kroky k vyhoření, byť si to zatím neuvědomují,” uvedl analytik DAP Services Jiří Šimonek.

Máte silnou pracovní motivaci? Najděte si lepší práci na internetovém portálu jobDNES.cz.

„Jedná se o významný negativní výkyv oproti mnohaletému stabilnímu průměru. V některých firmách došlo k minimálnímu poklesu, někde je viditelný propad motivace i v desítkách procent,“ dodal ředitel ApuTime Martin Lonský. To se podle něj značně projevuje na produktivitě práce.

Ztráta až dvě a půl hodiny denně

Zaměstnanci podle analýzy v průměru promrhají 162 minut denně. A to zejména kvůli zbytečným úkonům a komunikaci (z 37 procent), třetina tohoto času pak připadá na „chaotické plánování“ a z 30 procent jde o zbytečnou administrativu. „Lidé sice v průzkumech říkají, že jim práce z domova vyhovuje, že mají více času, ale jejich produktivita přitom objektivně klesá,“ tvrdí Lonský.

Zmatky kolem home office. Firmám chybí právní úprava, ministerstvu ne

Kromě špatně řízené práce na dálku se na tom podle něj podepisuje i odloučení od kolegů. Na straně zaměstnanců se snižuje i ochota spolupracovat, analýza vyčíslila pokles na čtyři procenta oproti celorepublikovému průměru. „To je obrovský pokles. Lidem chybí možnost socializace, jasně daná struktura plnění úkolů a pravidelné rituály spojené s pracovním dnem,“ říká Jiří Šimonek.

Zkoumání psychiky více než 3,5 tisíce zaměstnanců proběhlo  pomocí tzv. barvově asociační metody, která měří vzory chování pomocí barevné škály. Podle zástupců analytických firem funguje tato metoda na neurobiologickém základě a na rozdíl od tradičních dotazníků a průzkumů umí vyvolat odezvu, jež nemůže být vědomě ovlivnitelná.