Stavte se na osobním pro výpověď. Máme se bát masivního propouštění?

15.12.2022

Vysoká inflace, zdražení energií i vstupních materiálů se dotýkají asi všech firem. Řada z nich hlásí, že v úsporách je propouštění až to poslední řešení, podle analytiků k němu ale zákonitě dojít musí. Co nás čeká v příštím roce?
Stavte se na osobním pro výpověď. Máme se bát masivního propouštění?

Úřad práce ČR (ÚP ČR) ke konci listopadu evidoval celkem 257 187 uchazečů o zaměstnání, o 1 395 více než v předchozím měsíci a o 11 638 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 3,5 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než před rokem. Míra nezaměstnanosti je podle posledních dostupných dat nejnižší v celé Evropské unii, což je jistě dobrá zpráva. Firmy navíc i dnes poptávají nové pracovníky.

Bojíte se propouštění v roce 2023? Najděte si včas novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz.

„Přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Postupně se rozjíždí zimní turistická sezona, aktuálně bez jakýchkoli omezení kvůli pandemii. Zaměstnavatelé proto hledají i krátkodobé zaměstnance například na provoz vleků, do pohostinství nebo jako instruktory lyžování,“ uvádí generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Je tedy důvod k optimismu? „Zhoršující se stav hospodářství se zatím nepromítá do rostoucí nezaměstnanosti, meziroční růst o 0,2 procentních bodů je s ohledem na situaci pozitivní,“ míní Radovan Hauk, partner z poradenské skupiny Moore Czech Republic a dodává: „Dá se však předpokládat, že k výraznějšímu růstu nezaměstnanosti dojde v prvním pololetí příštího roku.“

Inflace firmám škodí dvojím způsobem, jednak zvyšuje jejich vstupní náklady a jednak omezuje kupní sílu zákazníků. „Firmy tak již nyní čelí snížení poptávky po svých výrobcích či službách, nejvýrazněji toto chování pocítí v první polovině příštího roku,“ uvádí Hauk s tím, že se tuzemská ekonomika nachází na prahu stagflace.

Propouštění již začalo

Podle Martina Valacha z Rose masivní propuštění již začalo. Nejprve se firmy rozloučily s agenturními pracovníky, které lze propustit ze dne na den a bez odstupného. Ve firmách jich bývá i několik desítek procent, jejich propuštění ale nepodchycují žádné oficiální statistiky, prostě nejsou vidět.

„Propouštění zaměstnanců začalo ve velkém v září a bude pokračovat postupně dále, první výpovědní lhůty skončí na konci listopadu a teprve potom se projeví ve statistikách. A nebude to malé číslo,“ predikuje Martin Valach.

Dostali jste výpověď, nebo ji čekáte? Jak je to s odstupným a daněmi

ilustrační snímek

V průběhu září společnost Randstad provedla průzkum, ve kterém se zaměřila i na plánované změny v počtu zaměstnanců. Z něj vyplynulo, že třetina firem plánuje nabírat, polovina chce zůstat na stejném a pouhá desetina má v plánu propouštět. „Neočekáváme plošná propouštění ani hromadné krachy firem. Krize se takto fatálně dotkne jen některých zranitelných společností,“ uvádí Martin Jánský.

Krize se dotkne zejména výrobních závodů v oboru sklářství, pekárenství nebo textilek, ale také technologických firem. „S problémy bojují i startupy, pro které je čím dál náročnější získávat investice, proto se soustředí na efektivitu práce v rámci firmy a kontrolují, jaké pozice skutečně přinášejí opravdovou hodnotu pro vlastní byznys,“ říká Jan Klusoň z Welcome to the Jungle.

Propouštění tedy nevyhnutelně přijde, tak jako tomu bylo během ostatních ekonomických recesích v minulosti. Podle odhadů se bude týkat zhruba každé páté firmy. „Pracovní trh se také musí připravit na to, že lidé budou šetřit, což nemusí dopadnout dobře pro služby. Těžší období tak čeká i restaurace nebo hotely,“ dodává Klusoň.

Ke konci listopadu 2022 nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 8 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 414 jejich zaměstnanců. Jde např. o obsluhu stacionárních strojů a zařízení, montážní dělníky výrobků a zařízení, kovodělníky nebo třeba strojírenské dělníky. Jako nejčastější důvod, který vedl zaměstnavatele k tomuto rozhodnutí, uvádějí organizační změny či optimalizaci výroby.

Anketa mezi personalisty

Propouštění se zmiňuje jako jedna z nejrychlejších cest, jak optimalizovat náklady. Je to z mého pohledu až překvapivé. Zejména české firmy by je měly brát až jako poslední řešení svízelné situace. Jednak s sebou nese okamžité náklady v podobě odstupných, zároveň se mohou společnosti dostat do problémů, jakmile se za pár měsíců situace zlepší a budou zaměstnance potřebovat. Schopný manažer si dvakrát rozmyslí, než nechá odejít někoho, do koho investoval při zaučení a profesním rozvoji.
Radana Hartošová, vedoucí personálního oddělení poradenské společnosti RSM

Každý zaměstnavatel by si měl pečlivě spočítat úsporu, kterou mu propouštění přinese. Díky vlivu progresívních nákladů, mezi které ve mzdové oblasti patří například náklady na práci přesčas, může ve výsledku dojít ke zvýšení celkových mzdových nákladů, a to navíc za cenu nespokojených a přetížených zaměstnanců.
Zdeňka Uldrichová, manažerka Nugget SW, společnosti provozující mzdový systém pro velké firmy

Současná ekonomická situace spojená s energetickou krizí je neudržitelná a samozřejmě s sebou ponese důsledky, které mohou přijít i v podobě masovějšího propouštění. Hromadné propouštění ale v současné chvíli vnímám spíš jako ne zcela oprávněného strašáka. Jistě hrozí v odvětvích, kde je například výroba na cenách energií přímo závislá. Je zde ale i obrovské množství odvětví, kde je hlavní přidanou hodnotou lidská práce, nikoliv samotný vyrobený produkt. Dovolím si tvrdit, že v těchto oblastech se firmy budou potýkat i nadále spíše s opačným problémem, který je ostatně možné pozorovat již delší dobu, a sice s nedostatkem kvalitních zaměstnanců.
Milan Rataj, HR expert a spoluzakladatel personálního start-upu Sloneek

Když dostane pracovník výpověď, většinou nedokáže ve výpovědní lhůtě pracovat stejně kvalitně, jako do té doby a není se čemu divit. Produktivita firem se ještě zhorší. Navíc výpověď přináší tři platy odstupného. Ekonomika firem tak dostane další úder a bude nutné hledat další úspory. Klíčovou možností je propouštění. Majitelé firem a jejich pracovníci jsou na jedné lodi. Je potřeba na to nezapomínat na žádné straně.
Martin Valach, podnikatel, mentor, spolumajitel skupiny Rose

Propouštění je neuvěřitelně delikátní situace. Řadu firem nečekají drastické redukce, ale jen menší propouštění nebo rozpouštění týmů. Jenže pokud šéfové a personalisté nezvládnou tuto informaci sdělit celé společnosti, která má často mnoho provozů po celém Česku, můžou ji nastavit do panikového módu. Lidé pak začínají odcházet, týmy se méně snaží a firma setrvává ve zbytečně špatné náladě.
Ondřej Švrček, komunikační expert a managing partner start-upu Munipolis