Stát asi dohodářům moc nepomohl, firmy se jich radši zbaví, ukázal průzkum

08.08.2023

Kvůli zpřísnění práce na dohodu bude řada firem ukončovat spolupráci s dohodáři. Těmi jsou přitom podle šetření Hospodářské komory většinou studenti, senioři nebo matky na rodičovské. Bez náhrady sníží počet svých dohodářů čtvrtina zaměstnavatelů, přibližně stejný počet je nahradí větším počtem OSVČ nebo jim nabídne jiný smluvní vztah.
Stát asi dohodářům moc nepomohl, firmy se jich radši zbaví, ukázal průzkum

Nejčastěji zaměstnavatelé podle průzkumu Hospodářské komory zaměstnavatelé vyřeší snížení počtu dohodářů tím, že jejich práci přerozdělí mezi stávající zaměstnance. To má v plánu 26,2 procenta oslovených. Naopak žádné kroky si novinky v práci na dohodu nevyžádají u 19,5 procenta zaměstnavatelů. Rovných 16 procent oslovených pak dohody transformuje na částečné úvazky.

Vypovídáním dohod firmy reagují na vládní úpravy pravidel u obou typů těchto smluv. Zaměstnavatelé budou muset nově zaměstnancům na dohody rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři budou mít také nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Se změnami v pravidlech pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr počítá novela zákoníku práce i vládní konsolidační balíček.

Ten od ledna 2024 navíc zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře České správě sociálního zabezpečení a při souběhu jejich dohod u více zaměstnavatelů a překročení limitu 40 procent průměrné mzdy budou mít také povinnost za ně odvádět sociální pojištění.

Brigádníci se firmám prodraží. Některé skončí, jiné přejdou do šedé ekonomiky

ilustrační snímek

Podle šetření Hospodářské komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Přizpůsobit se novým pravidlům tak bude muset přes čtvrt milionu z nich.

Z dat zároveň vyplývá, že firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské. Kvůli parametrickým úpravám tak klesne zapojení těchto skupin obyvatelstva na trhu práce.

Problém pro sezonní práce i cestovní ruch

„Dohody zmírňují nedostatek pracovníků na trhu práce a umožňují studentům získat pracovní zkušenosti, seniorům zachovat si psychické i fyzické zdraví a pocit užitečnosti ve společnosti a matkám na rodičovské udržet si znalosti z oboru, což přispívá k jejich vyšším výdělkům po návratu z rodičovské,“ poukazuje viceprezidentka Hospodářské komory a prezidentka České komory fitness Jana Havrdová i na další důležité funkce, které dohody mají pro některé skupiny obyvatelstva.

Více než dvě pětiny zaměstnavatelů dohodáře zaměstnává na práci nevyžadující vysokou kvalifikaci. Jde hlavně o manuální sezonní nebo nárazové práce.

Více než čtvrtina firem využívá dohody pro zaměstnávání pracovníků s vyšší kvalifikací, se kterým se jim nevyplatí uzavírat běžný pracovní poměr, například kvůli jejich úzkému zaměření na určitou oblast, kterou se firmy nezabývají, nebo že by řádný pracovní poměr byl pro zaměstnavatele příliš nákladný.

„Řada sektorů se bez dohod neobejde, jsou používány třeba na sezonní práce v zemědělství nebo cestovním ruchu. Přerozdělování práce mezi zaměstnance přitom může snížit míru specializace pracovníků, a tedy i produktivitu práce. Není přitom ani jisté, zda firmy budou schopné nahradit pracovníky na dohody osobami samostatně výdělečně činnými, což bude limitovat další rozvoj podniků,“ dodal viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Hledáte práci se zaměstnaneckou smlouvou? Vyberte si z bohaté nabídky na jobDNES.cz