Šest jednoduchých zásad, jak ze sebe nedělat mezi lidmi hlupáka

19.02.2023

Svět je plný lidí hájících hloupá, nekritická či dogmatická přesvědčení. Došli k nim nejčastěji proto, že je převzali od jiných, aniž si je sami ověřili. Často jde o názory, jež dobře zapadají do jejich předsudků a vyhovují jejich potřebám. Jak se vyhnout nebezpečí, že pošetilým názorům propadneme i my, a nebudeme tak ze sebe dělat hlupáky, vysvětluje psycholog Jan Urban.
Šest jednoduchých zásad, jak ze sebe nedělat mezi lidmi hlupáka

Své názory, často i pevná přesvědčení, přejímají lidé často od těch, kteří nejsou příliš důvěryhodní. Mnohdy se při tvorbě názorů řídí někteří lidé i tím, co si myslí většina. Nezřídka jim takové názory slouží k tomu, aby jimi zdůvodnili a ospravedlnili své zájmy a pocity.

Hledáte dobré a příjemné kolegy? Najděte si novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz.

Názory, které tak vznikají, však většinou neodrážejí skutečný stav věcí. Pokud jim podlehneme, mohou nás handicapovat, a to nejen ve společnosti, ale i na pracovišti. Někdy z nás dokonce mohou dělat hlupáky.

Před přijetím hloupých názorů se však dá účinně bránit. Vyhnout se hlouposti, jak napsal filozof Bertrand Russell, je totiž snazší než dosáhnout dokonalosti. Jak ze sebe nedělat hlupáka? Stačí dodržovat šest poměrně jednoduchých zásad.

Přesvědčili se o tom před dvěma tisíciletími i někteří římští císaři. Ceny, jejichž růst pod trestem smrti zakázali, rostly na černém trhu dále, a to o to více, že zboží s uměle nízkými cenami z trhů zmizelo.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz