Rozdíly platů mužů a žen se za dvacet let vyrovnaly jen minimálně, říká studie

08.03.2024

Postavení žen na pracovním trhu patří v ČR v rámci zemí OECD mezi podprůměrné, píše se v nejnovější studii. Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku nezmenšují, ženy vydělávají o 17 procent méně než muži. Země zaostává i v rozšíření částečných úvazků, naopak velmi dobře si stojí v míře nezaměstnanosti žen.
Rozdíly platů mužů a žen se za dvacet let vyrovnaly jen minimálně, říká studie

Uvedené údaje vyplývají ze studie Women in Work. „ČR v odměňování žen nadále patří mezi nejhorší země OECD. Situace se prakticky nijak nelepší, v roce 2000 byl rozdíl v platech 22procentní, za více než dvacet let jsme se tak výrazně neposunuli,“ uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.

„Stojí za tím kombinace faktorů, dlouhá rodičovská dovolená, rigidní postoj části zaměstnavatelů i to, že si ženy o více peněz často neumí říct. Navíc ženy většinou pracují na pozicích a v oborech, které jsou dlouhodobě hůře placené,“ dodává Linhartová Palánová.

Za stejnou práci stejné peníze. Pro české ženy sci-fi, ukázal průzkum

ilustrační snímek

Studie PwC zároveň poukazuje na fakt, že v ČR jsou dosud poměrně málo rozšířené částečné úvazky nebo sdílené pozice. „Přes 92 procent českých žen pracuje na plný úvazek. Firmy zatím velmi málo nabízejí částečné úvazky, které ženám například usnadní návrat po mateřské dovolené. Ve vyspělých evropských zemích přitom na plný úvazek pracují zhruba dvě třetiny žen, v Nizozemsku je to dokonce necelá polovina,“ dodala Linhartová Palánová.

Nejlépe si stojí Lucembursko

V žebříčku PwC Women in Work porovnávajícím rovné postavení žen a mužů na trhu práce v zemích OECD se tak ČR řadí do horší poloviny, podle posledních dat jí patří 21. místo z 33 zkoumaných zemí. PwC index v průběhu roku zpřesňuje podle toho, jak jednotlivé statistické úřady vydávají finální data. Podle oficiálních dat předchozího roku skončilo Česko na 18. místě.

Gender pay gap v Česku a ve světě

Žebříček PwC porovnává postavení žen v práci podle dostupnosti práce, výše odměny či počet žen ve vedoucích pozicích. Nejlepší podmínky podle tohoto žebříčku mají ženy v Lucembursku, na Islandu a ve Slovinsku, první šestku doplňují Nový Zéland, Norsko a Polsko. Na úplném chvostu ze zemí OECD jsou Chile, Mexiko a Jižní Korea, z evropských zemí především jižní státy jako Itálie, Španělsko či Řecko. Za ČR nicméně skončily například i Německo, Rakousko nebo USA.

Platová rovnost? Ženy jsou málo naštvané na svou mzdu, říká Lenka Šťastná

Lenka Šťastná

Jedinou zemí, kde ženy vydělávají více než muži, byť pouze o 0,2 procenta, je Lucembursko. Okolo pětiprocentní úrovně nižších příjmů se pohybují ještě Řecko nebo Belgie. Proti tomu korejské ženy si vydělají v průměru o třetinu méně než jejich mužští protějšci.

Blahopřejeme, jestli jste právě na portálu jobDNES.cz našli práci a oni vás pozvali na pohovor!

Naopak mezi špičku patří ČR v nezaměstnanosti, české ženy mají jednu z nejlepších pozic na světě při shánění práce. Nezaměstnanost v Česku je přes mírný růst stále prakticky nejnižší v Evropě, platí to i pro zaměstnávání žen. I když je míra nezaměstnanosti českých žen zhruba o procentní bod vyšší než u mužů, je stále jedna z nejnižších na světě.

„Přes současný pozvolný růst nepředstavuje nezaměstnanost žádný zásadní problém, po kvalitních zaměstnancích je velká poptávka, a to se v nejbližší době nezmění,“ uzavřela Linhartová Palánová.