Role firemních asistentek se po pandemii změnila. Mají více úkolů i peněz

12.03.2023

Role firemních asistentek se od doby vypuknutí pandemie nemoci covid-19 změnila. Dříve bylo skoro nemyslitelné, aby tyto zaměstnankyně vykonávaly svou práci vzdáleně. Dnes je ale v mnoha případech všechno úplně jinak. Změnila se jejich odpovědnost, každodenní úkoly, mzdové ohodnocení i pojmenování této pozice.
Role firemních asistentek se po pandemii změnila. Mají více úkolů i peněz

„Vedou spoustu videohovorů a také se účastní mnohem více schůzek než před pandemií. V některých firmách se i proto označení „asistentka“ už úplně vytratilo,“ uvedla pro agenturu Bloomberg majitelka poradenské společnosti Ultimate Assistant Training & Consulting, kterou je Bonnie Low-Kramenová.

Hledáte asistentskou práci? Vyberte si ze široké nabídky administrativních pozic na jobDNES.cz.

Západní společnosti tak začaly název tohoto pracovního místa čím dál častěji obměňovat. Nově se uchazeči hlásí na pozice s názvy jako „spolupracovník v oblasti managementu“ nebo třeba „manažer pro řešení obchodních projektů“. „Někteří trpí poměrně zastaralými představami o tom, co vlastně pozice asistentky dneska obnáší,“ dodává Bonnie Low-Kramenová.

Stipendia či závodní vzdělávání. Firmy hledají studenty, nejlepším nabízí práci

Teorie spojená s praxí, jedno z lákadel, na která sází VŠCHT v Litvínově ve...

Mnohem více než dřív se asistentky věnují hlavně komunikaci napříč celou firmou. Celkový počet schůzek se oproti situaci před pandemií znásobil, a i proto mají některé asistentky schůzky se svými šéfy až dvakrát za den. Když dříve seděly se svým nadřízeným ve společné kanceláři, bylo něco takového většinou zbytečné.

Změna pracovních návyků potkala za poslední dobu i Yasmin Chungovou. Ještě před pár lety byla zvyklá absolvovat tisíce schůzek v kancelářích za rok. Připravovala je pro pořádání schůzek, zajišťovala občerstvení. Dnes se ale její práce v mnohém přesunula do virtuálního prostoru. „Cítím se mnohem víc připoutaná k monitoru,“ řekla Chungová pro agenturu Bloomberg.

Změna pracovní náplně firemních asistentek se v posledních letech ale pozitivně promítla i do výše mzdy. Ve Spojených státech amerických vykonávají tuto práci z více než 93 procent ženy a podle dostupných statistik činil jejich průměrný roční plat v roce 2021 66 870 amerických dolarů, a tedy skoro 1,5 milionu korun. Ve finančních nebo technologických oborech je mzdová složka firemních asistentek dokonce ještě o jednu třetinu vyšší.

Stát chce přidat svým ajťákům. U externích firem mizí miliardy i know-how

Dva a půl týdne od začátku kybernetického útoku jsou veřejnosti k dispozici...

„Podílím se na chodu firmy mnohem intenzivněji,“ uvedla pro Bloomberg i Rebecca Burgessová o své roli v mezinárodní bankovní firmě Interpolitan Money.

Některé asistentky zároveň mají mnohem větší šanci ovlivňovat reálný chod firmy. Počítá se v jejich případě i s kariérním posunem, což potvrzuje třeba praxe překladatelské společnosti TransPerfect, ve které pracuje až 7,5 tisíce zaměstnanců. Často se z nich totiž následně stanou i vedoucí pracovníci.

„Asistentky dneska vedou obchodní schůzky. Reprezentují celou firmu, a i proto se následně často stanou vedoucími pracovníky. Vždycky svým kolegům z jiných podniků říkám, aby si na tuto pozici najali někoho, s kým by sami chtěli podnikat,“ řekl agentuře Bloomberg výkonný ředitel firmy Phil Shawe.