Průměrný Čech bere přes 42 tisíc hrubého. Po započtení inflace ale dál chudne

04.12.2023

Ve třetím čtvrtletí vzrostla průměrná měsíční mzda proti stejnému období předchozího roku o 7,1 procenta, tedy o 2810 korun na 42 658 korun. Po započtení inflace ale klesla o 0,8 procenta. Reálně tak mzdy v Česku klesají už osmé čtvrtletí v řadě. Medián mezd činil 37 492 korun.
Průměrný Čech bere přes 42 tisíc hrubého. Po započtení inflace ale dál chudne

„Reálné mzdy klesají již dva roky v řadě a vrátily se tak na úroveň začátku roku 2018. Za celý letošní rok čeká prognóza České bankovní asociace i České národní banky růst nominálních mezd o osm procent, v příštím roce pak ČBA o 6,5 procenta, ČNB 7,2 procenta,“ shrnuje Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2022 zaznamenali zaměstnanci v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde mzdy stouply o necelých čtrnáct procent. Následují informační a komunikační činnosti s růstem o devět procent, dále pak sektor ubytování, stravování a pohostinství (8,8 procenta) a činnosti v oblasti nemovitostí (8,6 procenta). „Ve většině odvětví růst mezd zaostal za inflací. Existují však čtyři výjimky. Reálně si přilepšila odvětví, která buď profitují z vysokých cen energií, nebo jsou dostatečně zisková, aby si mohla dovolit rychlejší růst mezd,“ shrnuje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Co dělat, když jste dostali padáka? Neztrácejte hlavu a najděte si lepší práci na jobDNES.cz

Z regionálního pohledu nadále dosahují nejvyšší průměrné mzdy zaměstnanci v hlavním městě, kde činí necelých 52 tisíc hrubého. Následuje Středočeský kraj s průměrnou mzdou bezmála 43 tisíc hrubého. Tradičně nejnižší je průměrná mzda v Karlovarském kraji, kde lehce přesahuje 37 tisíc korun hrubého.

Medián mezd činil 37 492 korun a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,1 procenta, u mužů dosáhl 40 153 korun, u žen byl 34 705 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 19 835 a 66 998 korunami.

Co je to medián mezd?

Medián ukazuje částku, kdy polovina zaměstnanců bere méně a polovina více, než činí tato hranice.

„Podle našich dat považuje aktuálně šest z deseti zaměstnanců svou odměnu za práci za podhodnocenou. Takto neuspokojivé vnímání své mzdy nebo platu úzce souvisí s nedostatečnou reakcí většiny zaměstnavatelů na inflaci a snižováním kupní síly zaměstnanců, které trvá prakticky už dva roky,“ uvedl Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která se v ČR podílí na odměňování 300 tisíc zaměstnanců.

Reálný pokles kupní síly domácností si vyžádal snížení nákupního apetitu Čechů, což se projevuje na výkonnosti tuzemské ekonomiky. „Česká ekonomika jako již jediná v Evropské unii nedokázala stále ještě dosáhnout předcovidové úrovně,“ připomíná Martin Kron, analytik Raiffeisenbank s tím, že ale z pohledu centrální banky se jedná o relativně povzbudivý údaj, protože panovaly obavy ohledně možného vzniku mzdově-inflační spirály. „Další argument pro přísnější měnovou politiku tak odezněl a bankovní rada může přistoupit ke snížení sazeb ještě v tomto roce,“ dodává ekonom.

Největší obětí inflace jsou šedesátníci, říká průzkum

Za celý letošní rok očekává poradenská společnost Deloitte růst průměrné mzdy o 7,5 procenta, respektive její reálný pokles o tři procenta. „Příští rok bychom se konečně mohli vrátit k tomu, že mzdy porostou v nominálním i reálném vyjádření,“ dodává hlavní ekonom Deloittu David Marek.

Podle posledního šetření společnosti Up na zdražování zaměstnavatel nezareagoval u 55 procent z více než tisícovky oslovených zaměstnanců. Navýšení mzdy se za poslední půlrok dočkalo jen 31 procent zaměstnanců.

„Vůbec největší obětí inflace mezi zaměstnanci jsou takzvaní baby boomers, tedy generace dnešních šedesátníků. Ti nejčastěji neobdrželi od zaměstnavatele vůbec žádnou kompenzaci a zaměstnavatel navýšil v posledním půl roce mzdu jen 23 procentům z nich,“ vysvětluje Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika.

Podle průzkumu personální společnosti Předvýběr.cz má pro příští rok od zaměstnavatelů slíbený růst platu devět procent lidí, dvaačtyřicet procent účastníků ankety takový krok očekává.

Naopak čtyři z deseti dotázaných předpokládají, že mzdy zůstanou na letošní úrovni. Šesti procentům dokonce zaměstnavatel už oznámil záměr snižovat mzdové náklady. Zbývající čtyři procenta na anketní otázku nedokázala odpovědět.

„Dvě třetiny zaměstnavatelů budou v příštím roce mzdy zvyšovat,“ uvádí na základě online průzkumu mezi zaměstnavateli František Boudný, ředitel personální agentury s tím, že zmrazení výplat podle něho plánuje desetina firem, víc než čtvrtina firem o mzdových úpravách v příštím roce ještě nerozhodla.