Prémie na Wall Street vzrostly. Jsou nejštědřejší za více než deset let

03.02.2022

Americké investiční banky po letech masivně zvýšily objem vyplácených mezd a bonusů pro své pracovníky. Průměrná výplata obchodníků u společnosti Goldman Sachs vzrostla za poslední rok o více než 23 procent. U většiny firem stouply hlavně provize pro úspěšné prodejce, a to až o polovinu.
Prémie na Wall Street vzrostly. Jsou nejštědřejší za více než deset let

Nová generace obchodníků čekala na tento okamžik dlouhá léta, u některých společností dokonce od přelomu milénia. Po několika zdrženlivějších letech se světové investiční banky rozhodli změnit svou strategii v oblasti odměňování. Na nejvýkonnější pracovníky už měsíce čekají mnohem větší bonusy. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Wall Street home office nevede. Osobní kontakt je nad miliony dolarů

Osmimístná suma na výplatní pásce není letos na Wall Street ničím neobvyklým. Ti nejlepší si třeba u společnosti Goldman Sachs přijdou ročně i na 30 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 660 milionů korun. Někteří dokonce podle portálu Bloomberg tuto výplatní hranici dokonce překročí.

Hledáte nejlépe placenou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Podobně jsou na tom obchodníci u investiční společnosti Jefferies Financial Group, kde si mnozí z nich za rok přijdou i na 25 milionů dolarů, a tedy 550 milionů korun. Přesto ani v uplynulých letech se pracovníkům na Wall Street nevedlo špatně, což sami obchodníci potvrzují.

„Každý je v našem oboru velmi dobře placený, a to nejen nyní, ale i v předchozích letech, kdy sumy na našich výplatních páskách byly nižší,“ uvedl pro agenturu Bloomberg generální ředitel Jefferies Financial Group Rich Handler.

Jedno z posledních takto štědrých období pro americké obchodníky bylo okolo roku 2009. To ale příliš dlouho nevydrželo. Tehdejší američtí zákonodárci totiž tlačili na investiční společnosti a jejich mzdovou strategii hlasitě odsuzovali. Nelíbilo se jim, že mnohé investiční banky během poslední finanční krize přežily jen díky podpoře daňových poplatníků.

V odvětví je silná konkurence

Investičním společnostem ve Spojených státech v současné době ale téměř nic jiného než navyšování prémií nezbývá. Konkurenční prostředí je na Wall Street silné a obchodníky často motivují právě peníze. Aby tedy z firem neodcházeli ti nejúspěšnější, navyšují firmy právě bonusy za uzavřené obchody.

Kriminalita roste, nenoste drahé obleky, radí bankéřům z Wall Street

„V kontextu silného konkurenčního prostředí je nastavená strategie v oblasti odměňování nejspíš nutná. Ti nejlepší totiž mají tendenci přecházet jinam a firmy si tak chtějí tyto obchodníky udržet,“ řekl Jon Corzine, bývalý generální ředitel společnosti Goldman Sachs.

Dalším důvodem k navyšování bonusů je i dlouhodobá finanční podhodnocenost tohoto odvětví vůči jiným. Technologičtí giganti totiž v odměňování svých pracovníků už před lety investiční svět značně předběhli.

„Wall Street v minulých dobách vůči ostatním sektorům dominovala i z hlediska vyplácených odměn. Teď tomu ale tak není,“ dodal Jon Corzine pro agenturu Bloomberg.

Nedávné turbulentní změny na akciových trzích ale ukázaly, že tučné ambasáda prémie by mohly na Wall Street pokračovat i v dalších měsících. Úbytku uzavřených obchodů se v blízké době prodejci bát nejspíš nemusí.