OpenAI se otřásá v základech. Z firmy odešel ředitel i předseda správní rady

19.11.2023

Z americké společnosti OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, se po odvolání výkonného ředitele Sama Altmana rozhodl odejít i předseda správní rady Greg Brockman. Oznámil to na síti X. Altman i Brockman stáli u vzniku firmy, kterou podle informací serveru The Information opouštějí i další lidé. Krize ve firmě se tak podle agentury Reuters prohlubuje.
OpenAI se otřásá v základech. Z firmy odešel ředitel i předseda správní rady

Společnost OpenAI v pátek uvedla, že ztratila důvěru v Altmanovu schopnost pokračovat v řízení podniku. Řízení tak dočasně převzala nynější technologická ředitelka Mira Muratiová. Firma také v pátek oznámila, že Brockman odstoupí z funkce předsedy rady, ale zůstane v podniku.

Brockman se k situaci nejprve vyjádřil veřejně v jednom příspěvku, ale později uvedl, že se rozhodl z firmy odejít. Dodal, že on i Altman jsou postupem firmy „šokováni a zarmouceni“.

Podle serveru The Information rezignovali rovněž tři vysoce postavení výzkumní pracovníci společnosti OpenAI, a to Jakub Pachocki, Aleksander Madry a Szymon Sidor.

Umělá inteligence je v kurzu, hodnota OpenAI má být až 90 miliard dolarů

Chat GPT a OpenAI (ilustrační foto)

Společnost OpenAI, kterou podporuje Microsoft, zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci (AI) a soutěžení technologických firem v tomto odvětví. Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.

Altman byl tváří vzestupu společnosti OpenAI a mnozí ho považují za tvář celého odvětví umělé inteligence, napsal server BBC. Altman mimo jiné vypovídal před americkým Kongresem v rámci slyšení, které se zabývalo příležitostmi a riziky spojenými s umělou inteligencí.

Agentura Bloomberg v říjnu s odkazem na své zdroje informovala, že společnost OpenAI jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií, který by firmu ocenil zhruba na 86 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč). Server The Information dnes napsal, že tento plán je po nynějších personálních otřesech v ohrožení. Nabídka tendru, kterou vede společnost Thrive Capital, ještě nebyla uzavřena, je ale v závěrečné fázi a měla být dokončena už příští měsíc, dodává The Information s odkazem na informovaný zdroj.

Robot od OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě, může ohrozit tradiční výuku

ilustrační snímek

Jean-Noël Barrot, který je ve francouzské vládě zodpovědný za digitální ekonomiku, na síti X napsal, že Altman je ve Francii vítán. „Sam Altman, jeho tým a jejich talent jsou ve Francii vítáni, pokud chtějí,“ uvedl Barrot. Francie podle něj urychluje nasazení umělé inteligence do služeb obecného dobra.

Provozní ředitel OpenAI Brad Lightcap v neděli v interním sdělení podle agentury Reuters napsal, že Altman musel odejít, protože se zbytkem správní rady přestal komunikovat. Za jeho odchodem podle Lightcapa tedy nejsou žádné finanční nesrovnalosti ani nic jiného, co by souviselo například s obchodními či bezpečnostními záležitostmi.

Investoři požadují Altmanův návrat

Významní investoři společnosti OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, tlačí firmu k tomu, aby vrátila Sama Altmana do funkce výkonného ředitele. Informují o tom média s odvoláním na své zdroje. Podle některých zdrojů s Altmanem o návratu do funkce jedná správní rada podniku, která ho v pátek večer překvapivě odvolala.

Rada v pátek uvedla, že ztratila důvěru v Altmanovu schopnost pokračovat v řízení firmy. Poukázala v této souvislosti na problémy při komunikaci s ním.

Podle zdroje serveru CNBC patří mezi investory společnosti OpenAI podporující Altmanův návrat mimo jiné softwarový gigant Microsoft a investiční firmy Tiger Global a Thrive Capital. Microsoft do společnosti OpenAI investoval miliardy dolarů a má s ní úzké technologické partnerství, píše CNBC.

Očekáváte ve vaší firmě také otřesy? Najděte si včas dobrou práci na pracovním portálu iDNES.cz

Video můžete zhlédnout na www.idnes.cz.