Nezaměstnanost v Česku letí nahoru, v lednu stoupla nad čtyři procenta

05.02.2021

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 4,3 procenta z prosincových čtyř procent. V evidenci úřadů práce bylo bezmála 309 tisíc lidí, meziměsíčně o zhruba 17 tisíc více. Zároveň přibylo i volných pracovních míst. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR.
Nezaměstnanost v Česku letí nahoru, v lednu stoupla nad čtyři procenta

Volných míst bylo v lednu k dispozici téměř 325,5 tisíce, tedy o téměř 7000 více než na konci loňského roku. Podle úřadu roste v lednu nezaměstnanost pravidelně, i bez ohledu na současnou koronavirovou epidemii.

Zdroj: Úřad práce ČR

Zdroj: Úřad práce ČR

O tom, že se nezaměstnanost v lednu opět zvýšila, už na počátku února informovala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Bez bližších podrobností tehdy ale uvedla, že narostla na 4,4 procenta, a podle ní bude trend růstu nezaměstnanosti v dalších měsících zřejmě pokračovat.

Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost zvýšila o 1,2 procentního bodu. Počet lidí bez práce vzrostl o 79 tisíc, naopak volných míst ubylo meziročně 16 tisíc.

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

„Kombinace restriktivních opatření a konce sezónních prací vede k růstu nezaměstnanosti. Trh práce je navíc zabetonovaný programem Antivirus, který brání tržním mechanismům převést zaměstnance do dlouhodobě udržitelných pracovních pozic,“ říká ke statistikám nezaměstnanosti hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Díky vládním opatřením podle něj nedochází v Česku k masovému propouštění, některé pozice se však přetvářejí do „zombie“ podoby a přežívají jen díky státní podpoře.

Máte obavy z nezaměstnanosti? Najděte si novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz

Praha vs. zbytek ČR

Ve větší míře v evidenci úřadů v lednu skončili lidé, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Podnikání přerušila i část živnostníků. „Koronavirus se podepsal především v oborech, které nejdříve postihlo nařízené uzavření provozů jak v první, tak i ve druhé vlně. Řeč je o oblastech, jako jsou například služby, pohostinství, lázeňství, kultura, prodej nebo volnočasové aktivity, včetně horských středisek,“ uvádí generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Nezaměstnanost v EU neroste, v eurozóně klesla. Česko zůstává premiantem

Na jedno volné místo v průměru připadá nadále 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou však velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,2 zájemce, na Karvinsku připadá na jedno místo téměř deset uchazečů.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů. Nejvíce, o 19,4 procenta, stoupla na Jindřichohradecku. Následuje okres Písek, kde přibylo v evidenci pracovních úřadů 18 procent lidí.

„Pokud se státní podpora nezvýší, firmy už nebudou schopny zaměstnance držet. Současně nelze očekávat zásadní otevření ekonomiky do doby proočkování populace, a to může být nejdříve na sklonku léta. Odhadujeme proto, že se nezaměstnanost koncem roku vyšplhá až na šest procent,“ míní Radovan Hauk, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic.