Nemocnost v německé Tesle je trojnásobná než jinde, marody proto kontrolují šéfové

25.09.2024

Nemocnost v německé továrně americké automobilky Tesla je třikrát vyšší než průměr v odvětví. Zaměstnance na nemocenské proto chodí neohlášeně kontrolovat jejich šéfové. S odkazem na zvukový záznam z pracovní porady o tom píše německý hospodářský deník Handelsblatt. Továrna na sebe pozornost médií letos strhla již několikrát.
Nemocnost v německé Tesle je trojnásobná než jinde, marody proto kontrolují šéfové

Vedoucí závodu v Grünheide u Berlína André Thierig a vedoucí personálního oddělení Erik Demmler na schůzi podle listu informovali, že míra nemocnosti v poslední době dosahovala až sedmnácti procent. Demmler uvedl, že firma proto začala provádět neohlášené návštěvy v domácnostech zaměstnanců, kteří nahlásili pracovní neschopnost.

„Jednoduše jsme vybrali třicet zaměstnanců. Někteří byli na nemocenské poměrně dlouho, někteří ji nahlásili čerstvě. Zjištění byla různá,“ řekl Demmler. Někteří zaměstnanci zástupce vedení nepustili dovnitř, jiní vyhrožovali, že zavolají policii. Setkal se i s „latentní agresí“.

Továrna Tesly přerušila výrobu kvůli požáru. K němu se přihlásili extremisté

Továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína zastavila kvůli...

Demmler podle Handelsblattu na schůzi uvedl konkrétní údaje o míře nemocnosti. Ve 32. kalendářním týdnu, tedy na začátku srpna, dosáhla 15 procent a v následujícím týdnu 17 procent. V září se absence stálých zaměstnanců pohybovala mezi deseti a 11 procenty. Naproti tomu z lidí, kteří byli najati na dobu určitou, chyběla pouze dvě procenta. Podle listu nyní Tesla vyjedná se závodní radou o tom, aby tito pracovníci dostali stálou smlouvu.

Požár jako sabotáž

Továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína v březnu letošního roku zastavila kvůli výpadku proudu výrobu. Závod u obce Grünheide byl evakuován, firma poslala domů tisíce zaměstnanců. K sabotáži Tesly se později přihlásili němečtí levicoví radikálové. Braniborský sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke jejich čin odsoudil a označil jej za formu terorismu.

Policie měla od počátku podezření, že jde o žhářství, to se později také potvrdilo. K sabotáži Tesly se totiž později přihlásili němečtí levicoví radikálové, skupina, která se říká Vulkangruppe. „Dnes jsme sabotovali Teslu,“ stojí v jejich psaní. Firmu obviňují z extrémního vykořisťování a požadují úplné zničení továrny gigafactory. „Tesla spotřebovává zemi, zdroje, lidi, pracovníky, a na oplátku každý týden vyplivne 6 000 zabijáckých aut,“ napsali.

Němečtí aktivisté se bouřili před továrnou Tesly a bili se s policií

Před závodem výrobce elektromobilů Tesla v německém Grünheidu se sešlo několik...

Letos v květnu se před německým závodem výrobce elektromobilů Tesla sešlo několik set lidí, kteří protestovali proti plánovanému rozšíření továrny. Policie na místě zadržela několik aktivistů, kteří se pokusili do podniku proniknout. Tesla kvůli demonstracím na čtyři dny přerušila výrobu.

Aktivisté se shromáždili před branami továrny. Chtějí mimo jiné zastavit kácení lesů v okolí. „Několik lidí se v pátek pokusilo proniknout do areálu. Policie tento pokus odrazila,“ řekl portálu rbb24 policejní mluvčí Maik Kettlitz. Situaci na místě označil za „dynamickou“. Policisté v okolí podniku rozmístili vodní děla. Při protestech utrpěli zranění tři strážníci a jeden demonstrant.

Berlínská továrna americké automobilky Tesla musela také od 29. ledna na dva týdny zastavit většinu výroby, protože jí chyběly náhradní díly v důsledku útoků jemenských povstalců na lodě v Rudém moři. Americký výrobce v polovině února plně obnovil produkci.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz