Němečtí železničáři jdou do stávky, odříznou přímé vlaky z Prahy do Berlína

15.11.2023

Kvůli stávce německých strojvedoucích sdružených v odborech GDL nevyjede ve čtvrtek žádný přímý vlak z Berlína do Prahy, vyjíždět do české metropole budou z Drážďan. Také spoje z Prahy budou s výjimkou večerního rychlíku končit v Drážďanech.
Němečtí železničáři jdou do stávky, odříznou přímé vlaky z Prahy do Berlína

Vyplývá to z aktualizovaného jízdního řádu na portálu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB). Výstražná stávka za vyšší mzdy začne dnes ve 22:00 a skončit má ve čtvrtek v 18:00. DB očekává rozsáhlé dopady na provoz.

„Je to bezohlednost vůči cestujícím. Tato stávka je zcela zbytečná. Na čtvrtek a pátek máme naplánována jednání, na kterých jsme se společně dohodli. Odborový svaz strojvedoucích ujednání ignoruje a jedná nezodpovědně,“ prohlásil šéf osobního oddělení DB Martin Seiler.

„Nespokojenost zaměstnanců je veliká, jejich požadavky jsou oprávněné,“ řekl ke stávce šéf GDL Claus Weselsky.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13 600 Kč) měsíčně a vyplacení jednorázové protiinflační prémie ve výši 3000 eur (73 400 Kč). Sporným bodem je zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně pro pracovníky ve směnném provozu s plnou náhradou mzdy.

Dráhy uvedly, že požadavky odborů by zvýšily náklady na mzdy o 50 procent. Jako protinabídku společnost DB navrhla jedenáctiprocentní zvýšení mezd a jednorázový protiinflační bonus 2850 eur (69 700 Kč). Tato prémie by díky vládnímu kompenzačnímu balíčku nepodléhala zdanění.

V létě dráhy po několika měsících vyjednávání uzavřely dohodu s železničními a dopravními odbory EVG. Zaměstnanci sdružení v EVG díky ujednání dosáhli postupného zvýšení mezd o 410 eur (10 000 Kč) měsíčně a jednorázovou protiinflační prémii 2850 eur (70 tisíc korun). Dohodě předcházely dvě stávky, které zablokovaly železniční dopravu v Německu. Protesty měly dopad i na přeshraniční spoje. V případě České republiky dálkové spoje do Německa končily v poslední stanici na českém území a příhraniční regionální spoje fungovaly pouze na českém území.

Dopad na cestující

Stávka německých strojvedoucích, která začne dnes večer, se podle mluvčího Českých drah (ČD) Lukáše Kubáta v Česku dotkne zhruba dvou desítek vlaků v dálkové a regionální dopravě. Týká se to spojů mezi Prahou a Berlínem a v regionální dopravě vlaků mezi Chebem a Norimberkem.

„Vlaky dálkové dopravy dopravce DB Ferverkehr v Německu krátce před stávkou, v době stávky a v některých případech i krátce po ukončení stávky nepojedou, popřípadě budou sestaveny z jiných souprav. Doporučujeme cesty v období stávky do a z Německa provést během 15. listopadu dopoledne, nebo je odložit až na pátek 17. listopadu,“ uvedly ČD na webu.

Dálkové vlaky podle Kubáta pojedou v době stávky pouze v úseku Praha - Děčín nebo Praha - Drážďany. Vlaky mezi Chebem a Norimberkem, které provozují Deutsche Bahn, nepojedou vůbec. „Stávka zasáhne i do pátečního provozu, jelikož vlaky, které by se měly vracet, nevyjely,“ dodal.

Bez omezení by naopak měly jezdit vlaky, které dráhy provozují s jinými dopravci. Například Die Länderbahn v úseku Praha - Mnichov.

ČD také doporučily cestujícím, aby sledovali aktuální informace o provozu na jejich webových stránkách a pro cesty v Německu také na webu DB. Jízdenky vydané v předprodeji z a do Německa, v rámci Německa a v tranzitu přes Německo na 15. a 16. listopadu mohou cestující použít kdykoliv od 15. listopadu do 23. listopadu 2023, u jízdenek je zrušena vazba na konkrétní vlak. „Cestujícím doporučujeme pro nové cesty zakoupení místenek,“ uvedl dopravce. Jízdenky bude také možné vrátit beze srážky.

Hledáte práci v dopravě anebo v logistice? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz