Němci boří tabu, své platy zveřejňují na síti. Účet sleduje přes sto tisíc lidí

14.11.2023

O penězích se v Německu příliš nemluví, o platech už vůbec ne. Na novém instagramovém fóru je ale všechno jinak: zaměstnanci zde dobrovolně vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání, uvádí server t-online. Účet s názvem Gehalt in Deutschland (Plat v Německu) na sociální síti Instagram sleduje přes 100 tisíc lidí.
Němci boří tabu, své platy zveřejňují na síti. Účet sleduje přes sto tisíc lidí

Přispěvatelé zde zveřejňují fotografie svých výplatních pásek z nejrůznějších profesí, od listonoše až po právníka. Živě také diskutují o mzdách ostatních.

„Logopedka, 26 let, Sasko, 40hodinový pracovní týden, 1. daňová třída, čistý plat: 2 700 euro (66 300 korun),“ zní jeden z příspěvků.

Velké srovnání platů politiků: čeští poslanci se mají lépe než němečtí

ilustrační snímek

Platové srovnání se může hodit pro začátek kariéry, změnu povolání či zkrátka jen při nástupu do nového zaměstnání. „Pokud nevíte, kolik si v daném oboru vyděláte, je těžké vyjednávat,“ píše t-online.

Ačkoli zaměstnanci ve firmách s více než 200 zaměstnanci mají v Německu právo na informace o platech, v mnoha podnicích jsou údaje o příjmech ostatních tabu, připomíná.

Srovnání je podle serveru důležité například pro ženy, které v Německu za stejnou práci berou v průměru méně peněz než muži.

Například 30letý mechatronik z Bádenska-Württemberska s 35hodinovým pracovním týdnem a 4. daňovou třídou na fóru uvedl, že vydělává 2 588 eur (63 600 korun) čistého.

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

ilustrační snímek

„Pracuji jako elektronička už téměř 40 let a tak vysoký plat nedostávám,“ stěžuje si žena pod příspěvkem.

Hledáte práci s dobrým platem? Vyberte si z nabídku míst s nejlepšími platy na jobDNES.cz