Největší světový výrobce čipů má napilno. Narychlo musí školit zaměstnance

01.04.2024

Největší světový výrobce čipů, tchajwanská společnost TSMC, narazila na specifický problém. Poptávka po jeho polovodičích roste takovou rychlostí, že firma nestačí školit nové zaměstnance. Ve firmě tak narychlo vznikl nový program, který pomáhá dostat desítky tisíc nových zaměstnanců co nejrychleji do výroby.
Největší světový výrobce čipů má napilno. Narychlo musí školit zaměstnance

Ještě před několika lety bylo zaškolování nových pracovníků jednoduché. Ve firmě fungoval tzv. systém buddy, který pároval nováčky se staršími inženýry. A ti měli za úkol ukázat nově příchozí zaškolit.

To však s překotným rozvojem poptávky po čipech a rozšiřováním výroby přestalo stačit. TSMC tak před třemi lety zřídila ve svém rozsáhlém vědeckém parku na Tchaj-wanu unikátní školicí středisko, v němž musí všichni inženýři i vybraní zaměstnanci ze zámoří strávit osm týdnů. To je klíčem ke globální expanzi společnosti, píše CNN.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

je největší světový výrobce polovodičových disků. Sídlí na Tchaj-wanu, další pobočky má v Severní Americe, Evropě, Japonsku, Číně, Jižní Koreji a Indii.

„Nyní můžeme nováčky učit systematičtěji. Můžeme je přimět, aby se učili rychleji a vybudovali si pevné základy,“ řekl CNN jeden z instruktorů Marcus Čen „Je to základní hodnota TSMC, musíme dělat všechno opravdu efektivně.“

Interiér centra je inovativní. V jedné místnosti rotující robotické rameno čistí a leští polovodičový plátek, v procesu známém jako chemicko-mechanické leštění. V jiné místnosti jich další stroj stroj uchopí najednou celý svazek a přemisťuje je dál po budově.

Inženýři vyškolení v centru nebudou pracovat jen v továrnách TSMC na Tchaj-wanu, ale rozptýlí se po továrnách firmy po celém světě.

Procesorový byznys Samsungu skomírá, Nvidia naopak raketově roste

Exynos 9820 Samsung vyrábí 8nm procesem. Konkurenční čipy od Applu, Qualcommu...

„Každá nová továrna na samém začátku potřebuje určité procento lidí z Tchaj-wanu,“ řekla CNN Lora Ho, senior viceprezidentka pro lidské zdroje společnosti. „Po letech zapracování ale chceme postupně zvyšovat počet místních zaměstnanců.“

TSMC produkuje odhadem 90 procent světových superpokročilých polovodičových čipů, jejichž využití sahá od mobilních telefonů až po poslední aplikace pracující s umělou inteligencí.

Cílem je globální expanze

Aby společnost uspokojila rostoucí poptávku a fyzicky se přiblížila svým zákazníkům, staví nové továrny ve Spojených státech, Japonsku či Německu. Její stávající závody jsou na Tchaj-wanu, ve východní Číně a v americkém státě Washington.

Minulý měsíc otevřel čipový gigant svou první továrnu v japonském městě Kumamoto a v nadcházejících letech se chystá otevřít dvě další za 40 miliard dolarů ve Phoenixu v Arizoně, kde se budou vyrábět menší a pokročilejší čipy. Společnost se zároveň zavázala investovat 3,8 miliardy dolarů do výstavby továrny v Drážďanech, první pobočce v Evropě.

Akcie v USA lámou rekordy. Nvidia odstartovala mánii s umělou inteligencí

Budova výrobce čipů Nvidia v Santa Claře v Kalifornii (1. listopadu 2015)

Prudce rostoucí poptávka, zejména po čipech, které pohánějí AI, vedla k nedostatku talentů v celém polovodičovém průmyslu.

„Nalezení těch nejlepších lidí byl vždy problém, ale teď se stal ještě větším, když se svět v posledních letech náhle probudil a uvědomil si, že polovodiče jsou důležité,“ řekl Stewart Randall, vedoucí elektroniky a vestavěného softwaru v poradenské společnosti Intralink.

„Rozšiřování počtu továren a jejich kapacity souvisí s geopolitikou, ale také s poptávkou na trhu. To znamená, že potřebujeme více lidí na design integrovaných obvodů a jejich výrobu a dovednostmi v oblasti materiálové vědy. O tyto talenty soutěží celý svět,“ dodal.

Ho z TSMC dodává, že nedostatek talentovaných nováčků je jedním z hlavních problémů, před kterým společnost stojí. „Pokud se chceme globálně rozvíjet, pak skutečně potřebujeme rozšířit zásobárnu lidských zdrojů. V současné době máme asi 77 tisíc zaměstnanců po celém světě. Za pár let jejich počet dosáhne 100 tisíc,“ dodala Ho.

Na přesčasy zvyklí

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků není jediným problémem. TSMC také řešila rozdíly v pracovní kultuře mezi asijskými a západními zeměmi.

Inženýři na Tchaj-wanu sice dostávají velmi dobrý plat, práce je ale časově náročná. Pokud ostrov například zasáhne zemětřesení, což je častý jev, očekává se, že se inženýři vrátí do práce okamžitě, bez ohledu na denní dobu.

Kristy Hsuová, ředitelka tchajwanského ASEAN Studies Center, uvedla, že zatímco tchajwanští zaměstnanci mohou být zvyklí na přesčasy a nepřetržitou pohotovost, ostatní pracovníci ne.

Dům a statisíce dolarů na ruku. Čína teď lanaří čipové experty jinak, potichu

Přetahování vědeckých a počítačových expertů přiostřilo vztahy mezi USA a Čínou

„Výroba čipů je velmi náročná na pracovní sílu, a proto lidé musí pracovat přesčas,“ řekla. „Také musíte být vždy připraveni na to, že vás zavolají, ať už je to během čínského nového roku nebo Vánoc.“

„Tato pracovní kultura je na Tchaj-wanu a některých dalších východoasijských zemích, jako je Japonsko, po generace běžná,“ dodala. „Když o tom mluvíte v USA a Německu, je to problematičtější.“

Hledáte práci ve výrobě? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz