Míň stresu a únavy. Pracovat čtyři dny prospívá lidem i firmám, ukázala studie

21.02.2023

Dosud největší pilotní projekt čtyřdenního pracovního týdne, který proběhl ve Velké Británii, ukázal, že tento model může firmám i zaměstnancům dávat smysl. Většina zúčastněných společností se totiž po jeho skončení k pětidenní formě zatím nevrací. Hned třetina z nich hodlá tuto změnu aplikovat do praxe natrvalo. Spokojení jsou i zaměstnanci.
Míň stresu a únavy. Pracovat čtyři dny prospívá lidem i firmám, ukázala studie

Britské studie provedené mezi červnem a prosincem loňského roku se zúčastnilo celkem 61 firem. V tu dobu u nich pracovalo asi 2 900 lidí, kteří tak v rámci testu dobrovolně souhlasili s tím, že budou po uvedené období pracovat o jeden den v týdnu méně. Zaměstnanci během testu zvládli za kratší časový úsek povětšinou stejné množství úkolů. Zlepšilo se i jejich zdraví a psychická pohoda, jak informovala agentura Bloomberg.

Brněnská firma zavádí čtyřdenní pracovní týden, odpočinek má zvýšit efektivitu

Výsledky z Velké Británie tak potvrzují závěry mnoha menších studií. V úterý zveřejněná data odhalila, že experiment v průběhu trvání pozastavily jen tři podniky. Zbytek k jeho ponechání přesvědčila hlavně nižší míra fluktuace pracovníků i snížené riziko jejich možného vyhoření.

„Dříve jsem dlouhou dobu přemýšlela, jestli prosazení čtyřdenního pracovního týdne by pro společnosti mohlo být obtížné. Tyto myšlenky se ale zdají být liché,“ uvedla pro agenturu Bloomberg ekonomka Juliet Schorová z Boston College, která se výzkumům v této oblasti dlouhodobě věnuje. I její závěry dlouhodobě naznačují, že pětidenní pracovní týden už nevyhovuje životnímu stylu současných zaměstnanců. „I my jsme v minulosti získali velmi obdobné výsledky. Rozdíly byly opravdu jen velmi malé,“ dodává odbornice.

Ubylo stresu a únavy

Díky novému pracovnímu rozvržení si zúčastnění zaměstnanci pochvalovali, že došlo ke zlepšení jejich životní pohody. Mužům se během testovacího období proti ženám až dvojnásobně zvýšil čas jejich péče o potomky. Patnáct procent pracovníků dokonce uvedlo, že ani žádné bonusové peníze navíc by je k dalšímu pracovnímu dni navíc nepřesvědčily a žádná z 2 900 zúčastněných osob nechce už do budoucna tento pracovní model opustit.

Hledáte pohodovou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Z volného dne navíc podle zjištění těžily hlavně ženy, u nichž byl zaznamenán větší nárůst spokojenosti s jejich prací i celkovým životem. Dělnické profese zase těžily z větších možností pro spánek a zaměstnanci v neziskových organizacích pak trávili více času nejrůznějšími formami cvičení.

Míra absence zaměstnanců v práci se během uvedené doby v průměru snížila ze dvou dnů na 0,7 dne. Souhrnná fluktuace pracovníků v zapojených podnicích se pak zredukovala asi o polovinu. Celkově zúčastněné společnosti hodnotily testovací provoz čtyřdenního pracovního týdne známkou 8,3 z 10.

Čtyřdenní pracovní týden je jen snem. Češi pracují nejvíc z celé EU

Natrvalo se ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu odhodlala kupříkladu poradenská společnost Tyler Grange, která se věnuje sféře ekologie. Po zkušebním provozu zavedla čtyřdenní pracovní týden pro všech svých sto zaměstnanců. Výsledky z jejího firemního provozu ukazují, že kratší týden zvedl produktivitu práce zaměstnanců asi o pětinu. Pracovníci tohoto podniku pak také uvádí, že kratší pracovní týden jim pomohl snížit náklady na dojíždění i na péči o jejich děti.

Lákadlo čtyřdenního pracovního týdne tak může být pro některé firmy novou zbraní v soupeření o talenty na napjatých pracovních trzích. To potvrzují i data právě z poradenské společnosti Tyler Grange. Počet lidí, kteří se rozhodli se o práci v tomto podniku po zahájení zkušebního testovacího provozu ucházet, se totiž zvýšil až na dvojnásobek.

Jiné nedávno získané poznatky z odlišné studie ve Spojeném království ale ukázaly, že stále je i mnoho lidí, kteří chtějí pracovat více hodin v týdnu. Vnímají důsledky současné situace kolem energetické krize a potřebují si zvýšit své příjmy i rodinné rozpočty. I někteří odborníci stále varují před značnými riziky a dalšími možnými negativními dopady takového kroku.

„Velké riziko čtyřdenního pracovního týdne spočívá v tom, že pětinové snížení počtu hodin v práci vyžaduje asi 25procentní zvýšení jejich produktivity. Jinak se nepovede vykázat totožnou produkci,“ říká skepticky analytik Jon Boys.