KVÍZ: Odškodnění za pracovní úrazy stouplo. Víte, na co máte nárok?

16.09.2023

Jen loni se v Česku stalo přes čtyřicet tisíc pracovních úrazů. Víte, na jakou kompenzaci má zraněný pracovník nárok? Jaká je hodnota jednoho bodu nebo z čí kapsy se vlastně odškodné vyplácí? Otestujte si své znalosti.
KVÍZ: Odškodnění za pracovní úrazy stouplo. Víte, na co máte nárok?

Loňský rok se v počtu pracovních úrazů vyrovnal předchozímu, pracovní neschopnost delší než tři dny si vyžádalo 43 561 úrazů. Nejrizikovějším oborem zůstává zpracovatelský průmysl, následují ho velkoobchod a maloobchod, oprava a údržba motorových vozidel a doprava a skladování.

Češi přitom často netuší, jak v případě poškození postupovat a neví, na co mají nárok.

„Setkáváme se s obavou, že vážně zraněný zaměstnanec nemůže žádat odškodnění, protože by jeho zaměstnavatel zkrachoval, popřípadě ho z práce propustil,“ uvádí Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

V řadě případů se proces kompenzace snaží sabotovat i samotní zaměstnavatelé. „Mnohdy protože se domnívají, že by odškodnění museli platit ze svého, nebo se firmě zvýší částka, kterou odvádí na pojištění,“ shrnuje Beck.

KVÍZ: Co víte o odškodnění pracovních úrazů?

Jde ale jen o mýty. Firmy jsou pro podobné případy ze zákona pojištěny a na výši pojistky nemá vysoké odškodnění za závažný pracovní úraz vliv.

Rok 2022 znamenal přelom v odškodňování pracovních úrazů. Počtem bodů se vyjadřuje závažnost úrazu a jeho dopadů na život poškozeného Léta byla hodnota bodu fixována na 250 korunách, zatímco například u dopravních nehod odrážela vývoj průměrné mzdy,

„Pro zraněné zaměstnance je to zásadní změna, Místo 250 korun nyní jeden bod odpovídá 393 korunám. Podle našich interních statistik tak kompenzace okamžitě vzrostla o 48 %,“ uzavírá expert.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz