Kurýři Woltu a Foodory spojili síly. Vstoupí do protestu proti snížení odměn

10.04.2024

Kurýři Woltu budou v Praze v pondělí 22. dubna potřetí protestovat proti snížení odměn až o polovinu po zavedení systému takzvaných dynamických odměn. Na konci ledna nový systém zavedla taky rozvážková společnost Foodora, k dubnovému protestu se tak připojí i její kurýři.
Kurýři Woltu a Foodory spojili síly. Vstoupí do protestu proti snížení odměn

Protest s projevy a podepisováním petice začne dopoledne na Václavském náměstí, ve 13:00 se pochod přesune k sídlům Woltu a Foodory. V sídlech obou firem demonstranti předají vedení obou společností petici s požadavky. Jeden z organizátorů protestu, kurýr Foodory Patrik Svatoň, předpokládá účast 200 lidí. Akce by měla skončit do 18:00.

Podle mluvčí Woltu Jany Jarošové má firma přes 7000 spokojených kurýrů. Protestu se podle facebookové události plánuje zúčastnit 17 lidí, řekla. Dalších 73 má o událost na Facebooku zájem. „Ze strany partnerských kurýrů vnímáme naopak spokojenost, protože se výdělky významně zvyšují a před létem opět přichází velmi silné období,“ řekla Jarošová.

Podle Svatoně jsou ale dynamické odměny pro kurýry netransparentní. „Nevíme z čeho se výpočet skládá, a většinou jedna a ta samá objednávka může mít rozdílné odměnění,“ uvedl. V kurýrské aplikaci se ukáže nabídka na rozvoz s určenou částkou, aplikace ale neukazuje detail částky, řekl.

Kurýři po společnostech požadují minimální sazbu 80 korun za doručenou objednávku, transparentní proplácení vzdálenosti a částku 20 korun za každý ujetý kilometr.

Dříve se podle Svatoně honorář skládal z fixní částky za doručení objednávky, k částce pak systém připočetl peníze za počet ujetých kilometrů. „Podhodnocené zakázky mohou kurýři Woltu v aplikaci odmítat, aplikace Foodory ale za odmítnutí trestá,“ řekl druhý z organizátorů protestu Lukáš Červený, který jako kurýr jezdí pro Wolt i Foodoru.

Za tři odmítnuté zakázky po sobě systém kurýra odstaví na 15 minut, za další odmítnutou zakázku po uplynutí této doby na dalších 30 minut a dál se tresty stupňují.

Společnosti stále hledají

Podle Červeného navíc obě společnosti dělají nepřetržité nábory nových kurýrů, jejich počet nijak neregulují. „Kvůli velkému množství pracovníků se pak snižuje počet zakázek na jednoho člověka a rozvážkové společnosti jim tak nabízejí nižší odměny,“ řekl.

Kurýři Woltu mohou jezdit, kdy chtějí, kurýři Foodory se musejí předem zapisovat na směny. Ty jsou podle Červeného zaplněné na určité období dopředu.

Situace u Woltu podle Červeného není o moc lepší, systém generuje mnoho finančně podhodnocených zakázek. Odměna podle Svatoně někdy ani nepokryje náklady pracovníka. „Hledají nejlevnější pracovní sílu, která odveze zakázku za co nejméně,“ řekl Červený.

Kurýři rozvážkové společnosti Wolt protestují, nelíbí se jim snížení honorářů

Demonstrace pracovníků služby na doručování jídla a dalšího zboží Wolt. (1....

Kurýři Woltu proti nízkým odměnám protestovali už dvakrát v loňském roce. Společnost tehdy uvedla, že nový model odměňování vychází z dotazníků mezi kurýry a že cílem změny bylo dosáhnout spravedlivější výše honorářů. Wolt loni v únoru také uvedl, že očekává, že výdělky brzy stoupnou.

To se ale podle Červeného nestalo. K dalšímu protestu kurýři přistoupili po několika pokusech o komunikaci s vedením obou společností, které s nimi podle Svatoně nejednají.

Mluvčí Woltu uvedla, že zástupci firmy se s kurýry setkávají online i osobně. „V Praze i v regionech jsme v posledních týdnech uskutečnili pět setkání,“ řekla.

Technologický startup Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 27 zemích. Na český trh Wolt vstoupil v roce 2018, nyní jeho kurýři rozváží ve 44 českých městech.

Foodora jako česká platforma pro rozvoz jídla vznikla v roce 2012 pod názvem Dáme jídlo. Aktuálně doručuje ve 189 českých městech. Ve stejném oboru v Česku podniká ještě například Bolt.

Hledáte dobře placenou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz