Kritika kapitalismu od papeže Františka. Zisk nemůže předčit pracovní podmínky

13.09.2023

Papež František v pondělí zkritizoval kapitalisty a odsoudil je, že kvůli ziskům překračují snesitelné hranice. Nadměrná honba za ziskem podle něho stojí za pracovními úrazy. Papežovi se zároveň nelíbí, když se podniky snaží očistit své svědomí a image nahodilou charitativní činností.
Kritika kapitalismu od papeže Františka. Zisk nemůže předčit pracovní podmínky

Jeho slova přišla dva týdny poté, co v severoitalském městě Brandizzo smetl vlak v rychlosti 160 km/h skupinu dělníků, kteří na trati prováděli údržbu. Dva se sice v poslední sekundě stačili zachránit úskokem stranou, pět z nich ale důsledkům této srážky podlehlo. Tamní úřady po srážce informovaly o tom, že nejspíš došlo k chybě v komunikaci, neboť po příslušné koleji neměly během osudné noci žádné vlaky projíždět, napsala agenta Reuters.

„Tragédie na pracovištích začínají, když se pozornost nezaměřuje na člověka, ale na produktivitu. Člověk se totiž následně mění ve výrobní stroj,“ uvedl papež František ve svém projevu pro členy Italské asociace pro zraněné pracovníky ve Vatikánu.

Papež František opustil nemocnici. Ještě jsem naživu, žertoval při odchodu

Papež František opustil po hospitalizaci nemocnici. (1. dubna 2023)

František zároveň uvedl, že pracoviště by mělo být při zaměstnance bezpečné a mělo by o ně být dobře postaráno. Odsoudil chování některých podniků, které s pracovníky často zachází spíše jako s náhradními díly.

„Odpovědnost k pracovníkům by měla být prioritou. S životem nelze v žádném případě obchodovat, zvlášť pokud je člověk chudý a zranitelný. Jsme lidské bytosti. Nejsme stroje. Jsme jedineční lidí, nikoliv náhradní díly. Na pracovní úrazy si nemůžeme zvyknout. Nemůžeme se smířit s plýtváním lidskými životy. Úmrtí a úrazy jsou tragickým společenským ochuzením. Dotýká se totiž všech. Podniků i rodin,“ uvedl František s tím, že zajištění bezpečnosti práce je podle papeže první a základní povinností každého zaměstnavatele.

Papež František dlouhodobě žádá, aby všichni měli důstojnou práci, vzdělání i zdravotní péči. Už v roce 2013 uvedl, že nespoutaný kapitalismus je jakousi novou tyranií a opakovaně vyzývá movité lidi, aby se podělili o bohatství.

Nyní zároveň uvedl, že lidské bytosti jsou přednější než ekonomické zájmy a podtrhl, že každý člověk je obrovským darem.

Hledáte seriózního zaměstnavatele? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz