KOMENTÁŘ: Třetina žen ve vedení firem. Bude nová povinnost přínosem?

04.03.2024

Zavedení povinných kvót na zastoupení žen ve vedení velkých firem vzbudilo velký zájem veřejnosti i společností. Argumenty pro i proti rozebírá ve svém komentáři odborník na pracovní vztahy Jan Klusoň.
KOMENTÁŘ: Třetina žen ve vedení firem. Bude nová povinnost přínosem?

Toto téma není u nás ani v Evropě novinkou. Již před deseti lety se podobný návrh na zvýšení zastoupení žen v dozorčích a správních radách velkých společností obchodovaných na burze objevil na půdě Evropské komise. Česko tento přístup podporovalo od samého začátku. V současnosti je průměrné zastoupení žen na těchto pozicích v tuzemsku jen 21 procent. To jasně ukazuje potřebu změny.

Jan Klusoň

Jan Klusoň
  • CEO ve společnosti Welcome to the Jungle pro Českou republiku a Slovensko.
  • Přednáší, píše a mluví o všem, co souvisí s employer brandingem, HR marketingem a firemní kulturou.
  • Ve volném čase hraje basketbal, networkuje, promýšlí další rozvoj Welcome to the Jungle a čerpá inspiraci v zahraničí.

Jedním z argumentů pro zavedení kvót je tzv. skleněný strop, tedy označení pro jakési neviditelné genderově stereotypní překážky, se kterými se ženy setkávají při kariérním postupu.

Dnes však z různých studií víme, že genderově vyvážené vedení firem může lépe identifikovat i kontrolovat rizika a být efektivnější. Zvýšené zastoupení žen také podporuje lepší komunikaci a dodržování etických standardů. Navíc skoro dvě třetiny absolventů vysokých škol tvoří ženy. To vše ukazuje na potenciál, který je třeba využít naplno.

Mezi argumenty proti zavedení kvót patří hlavně obavy z toho, že kvalita kandidátů bude přehlížena ve prospěch pohlaví. Cílem kvót však není nutit společnosti vybírat si ženy za každou cenu, nýbrž je motivovat k transparentním výběrovým procesům, kde jsou ženy rovnocennými kandidáty vůči mužům.

Gender pay gap u nás je 16,4 %. Proč ženy vydělávají méně a jak situaci řešit

ilustrační snímek

Existuje i alternativní pohled na tento problém. Někteří odpůrci souhlasí s vyšším zastoupením žen ve vedení, ale nepodporují kvóty jako takové. Namísto toho vidí řešení v legislativní podpoře rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem i ve vytvoření podmínek pro flexibilní pracovní režimy. Takové zákonné změny budou ale možné až v důsledku zavedených kvót a zvýšeného počtu žen na vyšších pozicích na pracovním trhu.

Celkově lze říct, že otázka kvót na podporu většího zastoupení žen ve vedení vyvolává rozporuplné názory. Přesto se zdá, že se česká společnost pomalu ale jistě ubírá směrem k větší rovnosti pohlaví ve firemním světě, což je potřebný a důležitý krok vpřed.

A jaký je váš názor? Jste pro nebo proti kvótám? Hlasujte v naší anketě.

Hledáte práci v managementu? Vyberte si z aktuálních manažerských pozic na pracovním portálu jobDNES.cz