Jobsova žádost o práci z roku 1973 je opět v aukci. Nyní i digitální jako NFT

25.07.2021

Ručně psaná žádost o zaměstnání Steva Jobse z roku 1973 je po několika měsících opět v aukci. Tentokrát šla však do dražby kromě klasické verze i v digitální formě, a to jako nezastupitelný token (NFT). Současného vlastníka žádosti zajímá, za kterou verzi budou dražitelé ochotni zaplatit více.
Jobsova žádost o práci z roku 1973 je opět v aukci. Nyní i digitální jako NFT

V roce 2020 zakoupil tuto žádost ve fyzické podobě Winthorpe Ventures a nyní se rozhodl jej nabídnout i v novém formátu. Zatím je však v probíhající aukci vyšší zájem o fyzickou verzi, kde byla během čtvrtka nejvyšší nabídka asi dvakrát vyšší než u NFT. Informoval o tom portál CNBC.

Originální ručně psaná žádost o zaměstnání od zakladatele společnosti Apple...

Originální ručně psaná žádost o zaměstnání od zakladatele společnosti Apple Steva Jobse

Jobsova papírová žádost o zaměstnání, kterou vyplnil v osmnácti letech věku, byla v aukci již několikrát. V roce 2017 se prodala za 18 750 dolarů (asi 400 tisíc korun), v roce 2018 za 174 757 amerických dolarů, a loni v březnu za 222 400 dolarů, což je v přepočtu téměř pět milionů korun. Nynější dražba začala 21. července a bude trvat sedm dnů.

Žádost vytvořil Jobs poté, co odešel z Reed College a o tři roky dříve, než založil spolu se Stevem Wozniakem společnost Apple. 

Ve své žádosti neuvedl žádnou konkrétní pozici ani společnost. Zajímal se však o pozice v oblasti elektronických technologií. Mezi své dovednosti tehdy zařadil práci s počítačem nebo kalkulačkou.

Steve Jobs by dnes oslavil šedesátiny. A byl by bohatší než kdy dřív

V dokumentu je ale několik pravopisných chyb a nejasností:

  • příjmení s malým písmenem
  • jméno oregonské univerzity s malými písmeny
  • Hewit-Packard namísto Hewlett-Packard

Nároky Jobse byly extrémní. Pondělků jsme se děsili, říká spolupracovník

U digitální verze dokumentu si vlastník na rozdíl od formy fyzické pořizuje dlouhý řetězec čísel a písmen, které lze přirovnat k identifikačnímu číslu a k potvrzení autenticity daného kusu umění. Nový majitel bude v rámci transakce zaznamenán do sdílené účetní knihy, tedy do blockchainu.

Také hledáte práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

O NFT je v posledních měsících až nebývalý zájem. V průběhu března letošního roku došlo k dražbě koláže amerického autora s uměleckým jménem Beeple za 69,4 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 1,5 miliard korun. Za tento obnos kupec pořídil JPG soubor s vysokým rozlišením a unikátní certifikát.