Jižní Korea přišla s 69hodinovým pracovním týdnem. U mladších nepochodila

18.03.2023

Jihokorejská konzervativní vláda navrhla zvýšit zákonný limit na týdenní pracovní dobu z 52 hodin na 69, což vyvolalo odpor ze strany odborů, mileniálů i generace Z. Země hodlá přehodnotit své plány.
Jižní Korea přišla s 69hodinovým pracovním týdnem. U mladších nepochodila

Zatímco některé země testují čtyřdenní pracovní týden, Jižní Korea přišla s kontroverzním plánem zvýšit pracovní týden na 69 hodin. Delší pracovní týden již přitom v Jižní Koreji fungoval, před rokem 2018 bylo možné pracovat 69 hodin týdně, informuje agentura Bloomberg.

Hledáte dobrého zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Nyní je povoleno pracovat 40 hodin plus 12 hodin přesčas. Firmy, které aktuální pravidla poruší, mohou čelit sankcím.

Opoziční Demokratická strana, která před pěti lety 52hodinový pracovní týden zavedla, k novému návrhu zmínila, že vláda riskuje problémy s nezaměstnaností. Firmy by totiž mohly některé zaměstnance propustit a ostatním nakázat, aby pracovali déle.

Myšlenka pracovat déle se nelíbí ani tamním mileniálům a generaci Z. Ti poukazují na zničení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.

Kancelář prezidenta Jun Sok-jola již nařídila příslušným vládním úřadům, aby plány na revizi současného pracovního týdne přehodnotily a také aby „lépe komunikovaly s veřejností, zejména s generací Z a mileniály,“ uvedla v úterý tajemnice prezidenta Kim Eun-hye.

Sílí trend být v práci jen čtyři dny v týdnu. Evropě slibuje víc produktivity

Za volnější pracovní dobu. Britští stoupenci organizace 4 Day Week Campaign...

Navrhovaná změna měla umožnit zaměstnavatelům v období špiček nařizovat delší směny a přesčasy započítávat na měsíční, čtvrtletní a roční bázi. Náhradní volno by si zaměstnanci mohli vybrat později. Ministerstvo práce uvedlo, že současný týdenní dvanáctihodinový limit může být pro některé firmy omezující.

Přínosný pro matky?

Zastánci delšího pracovního týdne také tvrdí, že delší volno by mohlo znamenat mít více času na rodinu.

„Můžeme vyřešit vážné sociální problémy, jako je stárnutí populace a nízká porodnost v zemi tím, že ženám poskytneme větší flexibilitu při výběru pracovní doby,“ cituje deník The Financial Times jihokorejského ministra práce.

Nevdám se. Nechci děti. Jižní Koreou otřásá stávka žen

Vláda v Jižní Koreji chce ženy k plození dětí uplácet, ony však chtějí řešit...

Myšlenku delšího pracovního týdne přivítaly podnikatelské asociace. Odborovým svazům se však nelíbí.

„Bude možné legálně pracovat od devíti ráno do půlnoci, a to pět dní v řadě. Není zde brán žádný ohled na zdraví a odpočinek pracovníků,“ uvedla v prohlášení Korejská konfederace odborových svazů.

Jihokorejci v roce 2021 odpracovali v průměru 1915 hodin, což je o 199 hodin více, než byl v témže roce průměr zemí OECD. Pro představu – Češi podle statistik OECD v roce 2021 odpracovali v průměru 1753 hodin, Slováci 1583 hodin a Němci 1349 hodin.