Jak vysoká bude paušální daň v roce 2024 a kdo si nejvíc připlatí

21.11.2023

Kdo se rozhodne dobrovolně vstoupit do režimu paušální daně, platí měsíčně nejenom povinné pojistné na zdravotní a sociální pojištění, ale i daň z příjmu. Díky tomu nemusí OSVČ vyplňovat daňové přiznání ani přehledy, což přináší snížení administrativní zátěže. Jaké podmínky budou platit v roce 2024 a kteří paušalisté si nejvíce připlatí?
Jak vysoká bude paušální daň v roce 2024 a kdo si nejvíc připlatí

Do daňového paušálního režimu však nemohou vstoupit všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), protože paušální daň je určena pouze pro neplátce DPH, kteří nemají příjmy ze zaměstnání podléhající zálohové dani z příjmu a případné roční pasivní příjmy nepřekračují 50 tisíc korun.

„Na dohodu o provedení práce si však OSVČ platící měsíční paušální daň přivydělat mohou, jestliže je jim z dohody o provedení práce odvedena srážková daň z příjmu, což je v roce 2023 splněno u hrubé měsíční odměny 10 000 korun a méně,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Paušální daň přináší daňovou jistotu

Někteří živnostníci dobrovolně vstupují do paušálního režimu, i když zaplatí v konečném důsledku na všech přímých daních nepatrně více, než kdyby do paušálního režimu nevstoupili. Daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění ale platí v jedné fixní částce.

Hlavní předností je daňová jistota, kdy po celý rok paušalisté vědí, kolik mají každý měsíc na daních platit a za celý rok jim nevznikne žádný daňový nedoplatek. Navíc ušetří za účetní a daňové služby, protože nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení.

„Od roku 2023 je obratový limit pro povinnou registraci k DPH dva miliony korun oproti předchozímu jednomu milionu, takže paušální daň je přístupná pro více OSVČ, než tomu bylo v roce 2022,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Tři pásma paušální daně

V roce 2024 budou stejně jako v letošním roce platit tři pásma paušální daně v závislosti na rozhodném příjmu a struktuře příjmů ze samostatné výdělečné činnosti.

Měsíční paušální daň v prvním pásmu se zvyšuje z 6 208 korun na 7 498 korun, ve druhém pásmu se zvyšuje z 16 000 korun na 16 745 korun a ve třetím pásmu se zvyšuje z 26 000 korun na 27 139 korun. Stejná částka paušální daně se přitom platí po celý kalendářní rok. Pásmo paušální daně závisí na předchozím příjmu ve zdaňovacím období a vykonávané činnosti.

Jak se zvyšuje měsíční paušální daň v roce 2024 (v Kč)
Roční příjem20232024Zvýšení
1. pásmo do 1 mil.6 2087 4981 290
2. pásmo do 1,5 mil.16 00016 745745
3. pásmo do 2 mil.26 00027 1391 139
Zdroj: Mazars

„Nejvíce se zvyšuje měsíční částka paušální daně v prvním pásmu, důvodem je výraznější zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Podmínky pro nejnižší platbu v 1. pásmu

V praxi nejvíce OSVČ platí nejnižší částku paušální daně, tedy v režimu, který platí pro první pásmo:

  • Do prvního paušálního pásma mohou vstoupit všechny OSVČ s příjmem do 1 000 000 korun.
  • Do prvního pásma mohou vstoupit také OSVČ s příjmem do 1 500 000 korun, pokud mají alespoň 75 % svých příjmů z vykonávané činnosti, u které se uplatňuje 80% nebo 60% výdajový paušál.
  • Do prvního paušálního režimu mohou vstoupit rovněž OSVČ s příjmem do 2 000 000 korun, jestliže mají alespoň 75 % příjmů z vykonávané činnosti, u které lze uplatnit 80% výdajový paušál.

„Při platbě měsíčního daňového paušálu nelze čerpat daňový bonus, proto zejména OSVČ mající nárok na daňové zvýhodnění na více dětí by si měly důkladně propočítat, zda je pro ně paušální daň výhodná,“ upozorňuje daňová poradkyně.

Noví zájemci mají čas do 10. ledna

Vstup do takzvaného paušálního režimu je dobrovolný. Drobní podnikatelé, živnostníci a další OSVČ, kteří chtějí v roce 2024 plnit daňové povinnosti formou paušální daně, musí tuto skutečnost oznámit finanční správě na příslušném tiskopisu nejpozději do 10. ledna 2024.

Osoby samostatně výdělečně činné, které již do paušálního režimu vstoupily a chtějí v něm pokračovat, si pouze změní trvalé příkazy k platbě. Při zahájení samostatné výdělečné činnosti během roku 2024 je možné se k platbě paušální daně přihlásit současně se zahájením činnosti.

„Měsíční paušální daň se platí do 20. dne v příslušném měsíci, za který se platí, a to na speciální bankovní účet,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

Hledáte práci s dobrým platem? Vyberte si z aktuální nabídky dobře placených míst na jobDNES.cz