Jak jednat s lidmi, kteří nás zastrašují? Zkuste být pevní, radí psycholog

27.03.2022

Zastrašování je jednou z forem manipulace, která se nás snaží pod určitou hrozbou k něčemu přinutit, nebo naopak od něčeho odradit. Setkat se s ním můžeme poměrně často v pracovním i osobním životě. Jak s lidmi, kteří se nás snaží zastrašit, účinně jednat, přibližuje psycholog Jan Urban.
Jak jednat s lidmi, kteří nás zastrašují? Zkuste být pevní, radí psycholog

K zastrašování dochází nejčastěji formou vyhrožování, případně vydírání. Nepřímo však k němu může docházet i snahou vyvolat v nás vůči druhým většinou neopodstatněný pocit, že bychom se jich měli, vzhledem k jejich postavení, kontaktům či dalším okolnostem, obávat a vycházet jim vstříc.

Hledáte práci v Jihomoravském kraji? Najděte ji na internetovém pracovní portálu jobDNES.cz.

Na snahu zastrašovat nás, a to i na pracovišti nebo ze strany nadřízených, je třeba vždy reagovat a jasně a zřetelně je odmítnout. V opačném případě nám totiž hrozí nejen to, že ztratíme svou svobodnou vůli, svou hrdost, sebevědomí či víru ve své schopnosti, ale i to, že druhou stranu v jejím sklonu dále podpoříme. Ve svém zastrašování vůči nám i ostatním bude takový člověk o to více pokračovat. Zastrašování, je-li úspěšné, totiž bývá návykové.

Lidé, již při zastrašování blufují, většinou bývají i hovornější a jejich řeč hlasitější. Cítí totiž potřebu o reálnosti své hrozby skutečně přesvědčit.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz