Hrubá mzda loni vzrostla, zaměstnanci v Česku se ale lépe neměli

05.03.2024

V loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla hrubá mzda proti závěru předchozího roku o 6,3 procenta. Průměrná hrubá mzda ve čtvrtém čtvrtletí tak dosáhla 46 013 Kč, přidání ale lidem vymazala inflace. Reálné mzdy tak kvůli ní klesly o 1,2 procenta.
Hrubá mzda loni vzrostla, zaměstnanci v Česku se ale lépe neměli

U reálných mezd šlo přitom už o devátý kvartální pokles za sebou, upozornil Český statistický úřad.

„Reálně se za celý rok 2023 mzda snížila o 2,9 procenta, neboť inflace dosáhla 10,7 procent a nominální růst mezd byl 7,5 procenta,“ komentuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.

Za celý rok 2023 průměrná mzda dosáhla 43 341 Kč. V meziročním srovnání tedy zaznamenala přírůstek 3 024 korun.

Ekonomiku čeká růst. Stoupnou mzdy, mírně i nezaměstnanost, říká prognóza

ilustrační snímek

„Stále ale platí, že průměrná česká mzda stále nedosahuje ani poloviny té německé, a to ani devatenáct let po vstupu ČR do EU,“ podotýká hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne. Zvýšil se ovšem i medián, který rozděluje odměny pracovníků na dvě poloviny. Ten stoupl proti předchozímu roku o šest procent na 39 685 korun. Muži jsou na tom lépe, u nich medián dosáhl 42 340 Kč, u žen pak 36 842.

Osmdesát procent zaměstnanců pak pobíralo mzdu v rozmezí od 20 073 do 74 654 korun, upozornili statistici.

Nejvíce se loni přidávalo v těžebních firmách, které zvedly mzdy o 10,3 procenta. Pozadu nezůstalo ani ubytování, stravování a pohostinství, kde si zaměstnanci rovněž přilepšili více než desetinu. V těsném závěsu pak zůstali vodohospodářské společnosti.

Pro letošní vývoj reálných mezd už jsou předpovědi ekonomů optimističtější.

„V letošním roce počítáme se zmírněním přírůstku nominálních mezd na šest procent. Vzhledem ke zkrocení inflace by ale takový růst měl zvednout úroveň reálných mezd o 3,5 procenta. Jednalo by se o nejlepší výsledek od roku 2019, který pomůže domácnostem solidně nabrat kupní sílu a spotřebními výdaji podpořit růst ekonomiky,“ konstatuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Hospodářství se loni propadlo o 0,4 procenta, potvrdila zpřesněná data ČSÚ

Ilustrační snímek

K této pozitivní prognóze se přiklání i hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Vzhledem k pokračujícímu pnutí na trhu práce lze očekávat, že nominální mzdy v letošním roce porostou podobným tempem jako v loňském roce. Růst nominálních mezd však letos již nebude odmazán vysokou inflací, takže se zaměstnanci dočkají i růstu reálných mezd.“

Očekáváte od svého zaměstnavatele zvýšení mzdy? Pokud ne, najdete si lepší práci na pracovním portálu jobDNES.cz