Firmy tlačí lidi zpět do práce, home office jich má jen 28 procent

14.08.2022

Počet lidí na home office se v Česku s ústupem pandemie rychle snižuje. Meziročně podíl pracujících z domu poklesl ze 40 na 28 procent, ukázal průzkum personální agentury Randstad. Důvodem je tlak firem na návrat zaměstnanců na pracoviště.
Firmy tlačí lidi zpět do práce, home office jich má jen 28 procent

Pro mnohé pracovníky jsou ale takové požadavky zaměstnavatelů frustrující a rozhlížejí se po práci, v které budou mít větší flexibilitu, uvádí agentura.

Až si na pracovním portálu jobDNES.cz najdete novou práci, zajímejte se, co navíc můžete od zaměstnavatele dostat.

Podle ní třetina firem zavedla v posledních letech hybridní model docházky do zaměstnání. Nejčastěji po svých zaměstnancích požadují, aby kancelář navštěvovali alespoň tři dny v týdnu. Asi třetina podniků nabízí pracovníkům každý měsíc omezený počet dní pro práci z domova.

Některé firmy také umožňují zaměstnancům zvolit si vlastní pracovní rozvrh. Podle agentury si totiž zaměstnanci na větší flexibilitu v posledních letech zvykli a stala se pro ně standardem.

Některé firmy se k home office nevracejí. Vyhodnotily ho jako neefektivní

ilustrační snímek

„V současné době, kdy dochází ze stran firem k omezování možnosti práce z domu, lidé začínají být frustrovaní, protože si na práci z domu zvykli, a rozhlížejí se po práci, která jim přinese flexibilitu. Kandidáti dnes nepovažují home office za benefit, ale standard. Jednou z jejich z nejčastějších otázek na pohovorech je, kolik dní firma na home office nabízí,“ uvedl ředitel Randstad ČR Jacek Kowalak.

Z Čechů, kteří nyní pracují z domu, 94 procent věří, že v tom budou moci alespoň zčásti pokračovat.

Agentura Randstad dělá pravidelně průzkum mezi pracovníky ve více než 30 zemích včetně České republiky. Z letošních výsledků vyplývá také to, že Česko v nabídce práce na dálku mírně zaostává za evropským průměrem, především za západními zeměmi.

V Evropě z domova pracuje o deset procent více lidí než v tuzemsku. Čeští pracovníci také mají častěji zaměstnání, které je nutné vykonávat v provozovně. V Česku je to více než třetina lidí, průměr v Evropě činí 28 procent.