Firmy podporující rasovou rovnost zaměstnávají méně černochů, ukázala studie

17.05.2021

Firmy, které se po loňské smrti černocha George Floyda ve Spojených státech veřejně zavázaly k podpoře rasové rovnosti, mají ve skutečnosti méně černošských zaměstnanců než firmy, které takový veřejný slib nedaly. Ukazují to výsledky studie společnosti Blendoor.
Firmy podporující rasovou rovnost zaměstnávají méně černochů, ukázala studie

Blendoor je startupový podnik, jenž pomáhá firmám najímat rozmanité skupiny uchazečů. Po loňských slibech, k nimž se firmy v souvislosti s Floydovou smrtí zavázaly, Blendoor prošel veřejně dostupná data 240 nejznámějších technologických podniků.

V Kalifornii zemřel muž při policejním zásahu. Případ připomíná Floyda

Ze studie vyplývá, že firmy, které se zavázaly k solidaritě, mají v průměru o 20 procent méně černošských zaměstnanců než ty, jež se k takovým slibům nepřipojily. Zjištění poukazuje na rozdíly mezi tím, co firmy o sociálních a rasových otázkách říkají, a tím, co na svých pracovištích v tomto směru skutečně dělají, upozorňuje zakladatelka a ředitelka společnosti Blendoor Stephanie Lampkinová.

Hledáte zaměstnavatele, který podporuje na pracovišti různorodost v oblasti lidských zdrojů? Najděte si práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Společnost Blendoor prošla informace firem za posledních šest let a zkoumala trendy v různorodosti na pracovišti, politice začlenění a programy lidských zdrojů, jako je rodičovská dovolená, flexibilní pracovní doba a najímání lidí z nedostatečně zastoupených skupin.

Zjistila například, že společnost Pinterest měla nejpříznivější politiku i programy pro najímání žen. Společnost Mozilla vyšla jako nejlepší ze zkoumaných firem z hlediska najímání zaměstnanců z málo zastoupených menšin, zatímco společnost McKesson nejlépe bodovala z hlediska podpory žen na vedoucích pozicích. Výrobce počítačů HP obsadil první místo v seznamu nedostatečně zastoupených menšin ve vedení.

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Analýza odhalila i další fakta. U Američanů asijského původu je například největší propast mezi jejich zastoupením na začínajících pozicích v technologických firmách a zastoupením na místech pro vedoucí. U Američanek asijského původu je pak nejmenší pravděpodobnost, že postoupí na vedoucí místo. Ženy na takových místech většinou zastávají práci v oblastech, jako jsou lidské zdroje či marketing, u takových rolí je nejmenší pravděpodobnost zvolení do správních rad.

Lampkinová strávila několik let snahou najít ty správné technické nástroje pro podporu rozmanitosti. Založila společnost a stejnojmennou aplikaci Blendoor na porovnávání kandidátů. Po jejím zdokonalení začala aplikace nabízet zaměstnavatelům uchazeče „naslepo“, to znamená bez fotografií a jmen. V roce 2017 začala společnost Blendoor hodnotit celkovou snahu firem prosazovat co největší rozmanitost.