Firmy neutrácejí a hromadí tuny peněz. Děsí se dopadů delty na ekonomiku

18.08.2021

Nadnárodní společnosti Apple, Google, Facebook a další pokračují v navyšování svých finančních rezerv. Je to známkou toho, že velké korporace jsou stále nervózní, jak by mohlo šíření mutace delta poškodit globální ekonomiku.
Firmy neutrácejí a hromadí tuny peněz. Děsí se dopadů delty na ekonomiku

Podle údajů agentury S&P Global Ratings měly na konci druhého čtvrtletí největší nefinanční světové společnosti (banky a finanční společnosti jsou obvykle ze seznamů vyloučené) disponovaly rekordní hotovostí ve výši 6,85 bilionů dolarů.

Chcete pracovat pro stabilní společnost? Najděte si novou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Gareth Williams, ředitel globálního výzkumu agentury S&P Global Ratings, odhaduje, že by stav hotovosti mohl do konce roku dosáhnout 7,1 bilionu amerických dolarů.

Strach z ekonomické vřavy nutí technologické giganty šetřit peníze. Společnosti Apple, Microsoft a Alphabet, vlastník Googlu, dohromady vykazují 460 miliardy dolarů v hotovosti. Amazon má téměř 90 miliard dolarů. Více než 64 miliard dolarů má také Facebook.

Společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta také disponuje velkou sumou peněz v hotovosti, která se stále díky další investicím stále zvětšuje.

Nejsou to jen technologičtí titáni, kdo hromadí peníze. V prosinci měla americká holdingová společnost Berkshire Hathaway, kterou vlastní miliardář Warren Buffett, na účtu 138,3 miliardy dolarů a na konci června tato částka stoupla na 144,1 miliardy dolarů. Korporace zvýšily své úspory a úroveň dluhu díky nízkým úrokovým sazbám, které jim umožnily půjčit si více peněz.

Skutečnost, že mnoho těchto firem vytváří své hotovostní rezervy, částečně způsobuje nervozita panující okolo momentálního ekonomického, hospodářského a tržního vývoje.

Raději dluh, než útrata

Mnoho firem momentálně hotovost investuje do budoucna. „Předpokládali jsme, že do této doby začnou společnosti používat hotovost,“ řekl Christopher Harvey, vedoucí správy majetku ve Wells Fargo.

Společnosti ale vynakládají peníze na zpětné odkupy, dividendy a fúze. „Náklady na financování jsou v současné době neuvěřitelně levné, takže firmy vydávají dluhy a hotovost na jejich účtech se stále hromadí,“ dodal Harvey.

Účastníci trhu očekávají, že americká centrální banka (FED) v roce 2022 zvýší krátkodobé úrokové sazby, což sníží počet peněz, které si společnosti půjčí. Půjčování bude při vyšších sazbách dražší a korporace budou moci začít nahromaděné finance využít jinde, například více investovat či zvýšit platy zaměstnancům.

Podle Richarda Lanea, viceprezidenta agentury Moody’s, si společnosti vytvořily neobvyklou rezervu hotovosti. To způsobily obavami o likviditu v době nejhorší pandemické krize. Možná však konečně nastal správný čas část hotovosti uvolnit, místo toho, aby ji jen hromadili.

„Během pandemie došlo k tomu, že velké společnosti s investičním ratingem agresivně refinancovaly dluh nebo získávaly další peníze. Očekávám, že v průběhu letošního roku se úroveň hotovosti o něco sníží,“ dodává Lanea.