Firmy chybují při odměňování zaměstnanců, úřad udělil pokuty za 24 milionů

19.04.2023

Státní úřad inspekce práce se při svých kontrolách zaměřuje mimo jiné také na pracovněprávní vztahy. Loni v této oblasti zjistil celkem 6 498 porušení předpisů. Kde zaměstnavatelé nejčastěji chybují?
Firmy chybují při odměňování zaměstnanců, úřad udělil pokuty za 24 milionů

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákonem, ale nejste si jisti, na co přesně máte nárok nebo jak v jeho uplatňování postupovat, můžete se obrátit na poradce Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Jestliže ani vyzbrojeni argumenty a odkazy na příslušné právní předpisy neuspějete a zaměstnavatel váš požadavek stále odmítá, máte možnost podat podnět ke kontrole.

Hledáte stabilního zaměstnavatele? Zareagujte na pracovní nabídku v Ústavu hematologie a krevní trnsfuze na pracovním portálu jobDNES.cz.

Za rok 2022 provedly orgány inspekce práce v pracovněprávní oblasti téměř čtyři tisíce kontrol, z toho více než polovinu právě na základě podnětů zaměstnanců. Ti nejčastěji upozorňovali na nedodržování povinností zaměstnavatelů v oblasti odměňování.

Podle zkušeností inspektorů bývají kontroly na základě podnětů nejobtížnější. Kontrolovaný subjekt většinou ví, proč inspektoři dorazili, protože již zpravidla proběhla komunikace se zaměstnancem (podavatelem podnětu).

„Za situace, kdy si je zaměstnavatel vědom existence určitého problému a pochybení na jeho straně přetrvává, je patrná častá neochota k odpovídajícímu poskytování součinnosti při kontrole. Dochází k protahování doby provádění kontroly i nárůstu potřebných kontrolních úkonů,“ říká generální inspektor SÚIP Rudolf Hahn.

Kontroly v oblasti odměňování byly loni také zacíleny na ty zaměstnavatele a v těch oborech, o nichž orgány inspekce práce obdržely nejvíce informací nebo indicií o porušování předpisů. Inspektoři provedli také následné kontroly u těch zaměstnavatelů, kteří se porušení předpisů dopustili v minulých obdobích.

Výsledkem loňských kontrol je 897 pokut

V loňském roce provedli inspektoři v oblasti pracovněprávních vztahů 3 920 kontrol, při kterých zjistili celkem 6 498 porušení právních předpisů.

„Za prokázaná porušení předpisů bylo zaměstnavatelům uloženo celkem 897 pokut v souhrnné výši 24 327 650 Kč, dále byl ve 20 případech kontrolovaným osobám jako pachatelům přestupků uložen správní trest napomenutí,“ uvádí mluvčí SÚIP Richard Kilibač.

V pomyslném žebříčku zjištěných nedostatků vedou chyby v odměňování zaměstnanců. Nejčastějším zjištěním bylo neposkytování minimální mzdy, zpravidla šlo o malé firmy do deseti zaměstnanců podnikající zejména v gastronomii, pohostinství a ubytování.

Máte problém? SÚIP poradí

  • Oblastní inspektoráty práce poskytují bezplatné základní poradenství v pracovněprávních otázkách.
  • Ročně je takto zodpovězeno kolem 11 tisíc dotazů z řad zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů.
  • Poradenství je možné využít osobně, telefonicky, případně prostřednictvím elektronické pošty.
  • Bezplatná telefonní linka 800 60 60 70 funguje v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 8 do 14 hodin.

„Minimální mzda a nejnižší úrovně zaručené mzdy jsou každoročně valorizovány, zaměstnavatelé tak mnohdy argumentují velkým množstvím zákonů, které nejsou schopni sledovat; v některých případech také porušení předpisů zdůvodňují pochybením externích účetních, s tím, že spoléhali na jejich profesionalitu,“ uvádí Kolibač.

Zaměstnavatelé také nesprávně poskytují, někdy ani neposkytují, povinné příplatky za práci v sobotu a neděli, za noční práce nebo práci přesčas. Zde bývá posuzování nezřídka komplikování nevedením, respektive chybným vedením evidence pracovní doby.

Mezi další častá pochybení patří nevydání dokladu o měsíčním vyúčtováním mzdy (tzv. výplatní lístek) nebo nedodržení povinnosti rovného odměňování, ke kterému dochází mezi zaměstnanci pracujícími u stejného zaměstnavatele v rámci stejného druhu práce, ale v rozdílném pracovněprávním vztahu.

Dlouhodobě nejčastějším zjištěným porušením je nedodržení splatnosti mzdy, nevyplacení mzdy nebo její části či vyplacení mzdy v nesprávné výši.