Ekonomiku čeká růst. Stoupnou mzdy, mírně i nezaměstnanost, říká prognóza

15.02.2024

Česká ekonomika by se letos mohla konečně vrátit na předpandemickou úroveň. Podle prognózy České bankovní asociace by se hospodářský růst měl dostat na 1,2 procenta. Po několika dlouhých letech se také obnoví růst reálných mezd, nezaměstnanost by se ale měla mírně zvyšovat.
Ekonomiku čeká růst. Stoupnou mzdy, mírně i nezaměstnanost, říká prognóza

„Výkonnost českého hospodářství letos stoupne, růst ale nebude nijak výrazný. Velkou měrou by se na něm měly podílet české domácnosti, které podle predikcí začnou znovu více utrácet. Pomůže tomu nižší inflace i obnovený růst mezd, který by se v nominálním vyjádření měl dostat na úroveň 6,5 procenta,“ říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle ekonomů by se česká ekonomika měla opřít i o zvýšený export. Zahraniční ekonomiky zvlášť v Evropské unii sice letos nejspíš neporostou tak rychle, jak se původně očekávalo, ke zlepšení situace ale přesto dojde.

Česká ekonomika se vrátí na předpandemickou úroveň až v létě, říká analýza

Ilustrační foto

Analytici začínají vnímat i mírné změny na trhu práce. V posledních měsících se totiž začíná snižovat počet volných pracovních míst, přibývá naopak uchazečů o práci. Podíl nezaměstnaných osob by se v České republice měl letos dostat na úroveň 3,8 procenta, což by bylo o 0,2 procentního bodu více než loni.

Inflace s otazníkem

Velkou otázkou dalších měsíců bude inflace. Analytici se shodují na tom, že v meziročním srovnání výrazně klesne. Rozpory ale panují v otázce, jak výrazný tento propad bude. Odhady naznačují, že by se inflace za rok 2024 měla pohybovat na úrovni 2,7 procenta.

Eurozóna selhala. Česko se má ptát, zda se mu vstup vyplatí, říká ekonom Slaný

Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG

„Inflace za leden byla pro mnohé ekonomy velkým překvapením. Stále jsou ale ve vzduchu silná inflační rizika. V prvé řadě jde o ceny námořní přepravy a ceny energií. Otázkou je také kurs české koruny, který je ve srovnání s loňským rokem už o 8 procent slabší,“ domnívá se Petr Dufek, hlavní ekonom bankovní společnosti Creditas.

Jakub Seidler z České bankovní asociace upozorňuje, že lednová inflace se opřela velkou měrou o ceny potraviny. Ty totiž byly o 5 procent nižší. „Je otázkou, jestli tento faktor bude v dalších měsících pokračovat. Část podniků se totiž mohla zdráhat přenášet zvýšené náklady na spotřebitele hned v lednu a ke zdražování se teprve uchýlí v dalších měsících,“ konstatuje Seidler.

Pokles úrokových sazeb je jistotou

Je každopádně zřejmé, že rok 2024 i 2025 by se měl nést také ve snižování úrokových sazeb České národní banky. Ekonomové bankovních domů se víceméně shodují na tom, že na konci roku 2024 by se hlavní úroková míra ČNB měla dostat na úroveň 4 procent.

Očekávaný pokles úrokových měr se však začne nejspíš odrážet i na trhu s úvěry. Ekonomové si všímají, že už od konce loňského léta se hypoteční aktivita v České republice mírně oživuje a tento trend by měl v dalších měsících akcelerovat. Oživení tak nejspíš čeká tuzemský realitní trh.

Česká ekonomika je zamrzlá. Fúze a akvizice klesly nejníž za pět let

ilustrační snímek

„Panuje přesvědčení, že objem poskytnutých hypoték za rok 2024 se meziročně zvýší až dvojciferně, a to mimo jiné i díky nižší srovnávací základně. Ačkoliv zájem o hypotéky začal koncem roku 2023 růst, za celý rok jejich objem klesl v meziročním srovnání asi o čtvrtinu. Naopak se dařilo spotřebitelským úvěrům. Jejich objem stoupl oproti roku 2022 asi o 11 procent,“ uzavírá ekonom Jakub Seidler.

Hledáte lepší práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz