Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

23.03.2023

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v papírové podobě, musíte dodržet předepsanou lhůtu. Tento termín se neúprosně blíží, řada lidí v tom ale chybuje a odevzdá formulář pozdě. A časté jsou i další chyby. Co si ohlídat?
Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

1. Pohlídejte si termíny

Nejpozdější termín pro odevzdání papírového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna 2023. Tato lhůta se automaticky prodlužuje na druhý květen v případě, že dáte přednost elektronickému podání.

Hledáte dobrou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Pokud má daňový subjekt svého daňového poradce, který za něj přiznání odevzdává nebo pokud má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je lhůta o další dva měsíce prodloužena. Letos tak připadá na třetího července,“ říká Ivana Brancuzká, country manažerka poradenské společnosti Crowe.

Daňové přiznání za rok 2022: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

2. Pozor na nesprávný formát formuláře

V letošním roce jsou ze zákona zřizovány datové schránky pro OSVČ a právnické osoby, které datovou schránku doposud neměly. Se zpřístupněnou schránkou mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky, a to v předepsaném formátu.

„Ke zpřístupnění dojde prvním přihlášením. Elektronické přiznání ale nelze podat ve formátu PDF, jak si mnozí mylně myslí. Poplatníci, kteří mají zřízenou datovou schránku, si přes portál MOJE DANĚ vyplní daňové přiznání, které si následně uloží ve formátu XML. V tomto formátu pak pošlou daňové přiznání přes svoji datovou schránku,“ dodává Brancuzká.

Formulář lze odeslat i jiným způsobem elektronické komunikace, například prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu nebo aplikace Online finanční úřad. I v tomto případě je povinnost podat daňové přiznání výhradně ve formátu XML.

3. Jak na odpočitatelné položky

„Mezi nejčastější nedostatky, s nimiž se v přiznáních setkáváme, patří chybně uplatněné slevy na dani, zejména sleva na manželku a daňové zvýhodnění na vyživované děti. Řada poplatníků nárok uplatňuje, ačkoli nesplňuje podmínky, které jsou upraveny zákonem. Fyzické osoby také často zapomínají na povinnost ohlásit finančnímu úřadu osvobozené příjmy nad částku pět milionů korun, přičemž s nesplněním této povinnosti jsou spojeny vysoké pokuty,“ upozorňuje Martin Zeman, daňový poradce kanceláře Rödl & Partner.

Při vyplňování slev na dani by měli poplatníci vědět, zda na konkrétní slevu mají nárok a v jaké výši. Důležité je, aby nezapomněli doložit všechny potřebné přílohy jako doklady o příjmech, výdajích, úrocích nebo smlouvy. „V naprosté většině případů nejde o úmysl, nýbrž o chyby z neznalosti či nedbalosti, které lze napravit v opravném nebo dodatečném daňovém přiznání,“ dodává Zeman.

Daně 2022: Co lze odečíst z daní, abyste státu neplatili zbytečně moc

ilustrační snímek

„Z praxe víme, že chybně bývá uplatňováno i školkovné, kdy si poplatník proti reálně zaplacené částce nárokuje její maximální výši. V případě vyživovaného dítěte se setkáváme zase s tím, že si slevu uplatňují oba rodiče, což není správně,“ přibližuje Brancuzká.

Poplatníci by měli věnovat pozornost také úrokům z hypotéky poskytnuté na bydlení. „Ty si uplatňuje ten, kdo je vlastníkem nemovitosti a používá ji k trvalému bydlení. Nelze tedy úroky uplatnit v případě, kdy se nemovitost používá k rekreaci nebo nájemnímu bydlení,“ poznamenává odbornice.

Daně 2022: Jak zdanit příjmy z nájmu a zbytečně nechybovat

ilustrační snímek

4. Vrácení přeplatku není samozřejmé

Součástí daňového přiznání je i žádost o vrácení přeplatku. Pokud je výsledkem daňového přiznání přeplatek, je potřeba vyplnit oddíl nazvaný „Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmu FO“. Ten naleznete na poslední straně formuláře, respektive na první straně, pokud je podán formulář zahrnující jen příjmy ze závislé činnosti.

Vyplněním této části formuláře tak reálně dáváte dvě podání, a to daňové přiznání a žádost o vrácení přeplatku, přičemž obě musí být podepsané. Chybějící podpis je přitom další častou chybou, které se poplatníci dopouštějí.

„Co se týče přeplatků, lhůta 30 dnů začíná úřadům běžet až po lhůtě pro podání. Nepomůže ani podat daňové přiznání dříve, než jsou zákonné lhůty,“ upozorňuje Brancuzká. „S postupující digitalizací státní správy a daňového systému je obecně třeba počítat s tím, že daňové kontroly, dříve prováděné především namátkově, budou mnohem cílenější a důslednější než v minulosti,“ uzavírá Zeman z Rödl & Partner.