Co všechno byste měli vědět o rovném odměňování mužů a žen

11.04.2024

Rovné odměňování mužů a žen je stále palčivější téma, zvlášť proto, že Česko patří mezi země, kde je rozdíl největší. Statistiky ukazují, že ženy musí v Česku pracovat o zhruba dva měsíce déle, aby dosáhly na stejnou roční odměnu jako muži. Připravili jsme přehled článku, které se tomuto tématu věnují.
Co všechno byste měli vědět o rovném odměňování mužů a žen

Zeptejte se, kolik bere kolega

Na Islandu protestovaly před koncem loňského roku ženy za platovou rovnost, do ulic by však mohly vyjít i Češky a Moravanky. Podle statistik totiž vydělávaly v roce 2021 na srovnatelných pozicích v průměru zhruba o 13 procent méně než muži, konkrétně o 6 500 korun.

Informace o tom, kolik berou kolegové na stejné či srovnatelné pozici, dosud držené za dveřmi personálních oddělení, by měly být podle novely zákoníku práce od roku 2025 odtajněné. Česko se bude totiž muset přizpůsobit směrnici EU, která o platové rovnosti pojednává. Některé firmy se bojí problémů a zvýšené administrativy. Více se dozvíte ZDE.

Má Zuzana vědět, kolik bere Franta? Výše mzdy bude brzy věc veřejná

ilustrační snímek

Jak se za dvacet let vyrovnaly platy mužů a žen?

Postavení žen na pracovním trhu patří v ČR v rámci zemí OECD mezi podprůměrné, píše se v nejnovější studii. Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku nezmenšují, ženy vydělávají o 17 procent méně než muži. Země zaostává i v rozšíření částečných úvazků, naopak velmi dobře si stojí v míře nezaměstnanosti žen. Více se dočtete ZDE.

Ženy jsou málo naštvané

Tématem rovného odměňování mužů a žen se dlouhodobě zabývá Lenka Šťastná, která se po mnoha letech práce v manažerských pozicích v bankovnictví a ve velkých firmách rozhodla svoje znalosti a zkušenosti využít k podpoře žen. Před patnácti lety založila Business and Professional Women ČR jako součást BPW International, nejvlivnější ženské organizace na světě. Jejím hlavním cílem je podpora žen v jejich ekonomické nezávislosti.

Organizace pořádná každoročně konferenci Equal Pay Day, která upozorňuje na to, že ženy stále berou za stejnou práci měně peněz. „Ženy jsou ještě pořád málo naštvané, možná proto je rozdíl v platech stále velký,“ říká Šťastná v rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE.

Platová rovnost? Ženy jsou málo naštvané na svou mzdu, říká Lenka Šťastná

Lenka Šťastná

Za stejnou práci stejná odměna? Ověřte si to na unikátní kalkulačce

Rozdíly mezi odměňováním mužů a žen se v České republice nezmenšují, pandemie covidu je naopak ještě prohloubila. I když tvrzení, že za práci stejné hodnoty náleží stejná finanční odměna, zní logicky, na pracovním trhu to tak ale většinou není. A dá se to ověřit i na unikátní kalkulačce MPSV. Více se dozvíte ZDE.

Česko mezi nejhoršími

Ženy nejen u nás mají zpravidla nižší mzdy než muži. Průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením žen a mužů se označuje jako gender pay gap. Jak to s nerovnostmi mezi muži a ženami je na tuzemském pracovním trhu a co dělat, aby se situace zlepšila, přibližuje odbornice na HR Kateřina Legnerová.

Gender pay gap u nás je 16,4 %. Proč ženy vydělávají méně a jak situaci řešit

ilustrační snímek

Hledáte lépe placenou práci? Vyberte si z aktuální nabídky nejlépe placených míst na jobDNES.cz