Česko čeká na víc než dva tisíce pracovníků ze zahraničí. Na vině je byrokracie

02.08.2023

Tuzemské firmy už měsíce čekají zhruba na 2 200 kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Ve vládním programu na zrychlený příjem kvalifikované pracovní síly se letos kvůli nízko nastaveným kvótám podařilo vyřídit jen polovinu žádostí. Řada pracovníků tak nakonec odejde pracovat do zemí se vstřícnějším přístupem a menší byrokracií, kritizuje Hospodářská komora.
Česko čeká na víc než dva tisíce pracovníků ze zahraničí. Na vině je byrokracie

Komora je jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Letos si u ní firmy podaly žádosti o 4 474 pracovníků, které si vyhledaly v zahraničí podle jejich odbornosti a pracovních zkušeností.

Aktuálně ale 2 191 z těchto uchazečů stále čeká, až se jejich žádostmi o pracovní povolení začnou české úřady zabývat. Jde zejména o pracovníky z Indie, Filipín, Mongolska a Kazachstánu, které firmy potřebují na dokončení zakázek.

Svářeči z Indie či Filipín. Firmy v Česku nabírají pracovníky z různých koutů světa

ilustrační snímek

„Mnohým těmto uchazečům, kteří projevili zájem v ČR pracovat, kvůli zdlouhavému administrativnímu procesu po několika měsících dojde trpělivost a za prací odcestují do jiných evropských zemí, kde vyřízení zaměstnaneckých karet trvá podstatně kratší dobu. Připravujeme se tak o pracovníky ze zahraničí, o svou konkurenceschopnost a miliardové příjmy do státní kasy,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Na pracovníky se čeká i dva roky

Na pracovníky z Indie se kvůli nízko nastaveným kvótám čeká až dva roky, z Mongolska a Kazachstánu jeden rok. Nejrychleji úřady zpracovávají žádosti o zaměstnanecké karty uchazečů z Filipín, kde administrativní proces trvá asi půl roku. Do tří měsíců se vyřizují žádosti o pracovníky ze Srbska, Severní Makedonie, Moldavska, Arménie nebo Gruzie.

„Jiné evropské země, se kterými o kvalifikované pracovníky soutěžíme, ale rozhodují řádově rychleji, některé dokonce umožňují potenciálním zaměstnancům přijet na turistické vízum a veškerá administrativa spojená se zaměstnáním probíhá až po jejich příjezdu na místě,“ dodal viceprezident komory Tomáš Prouza.

„Tento program bude potřeba zásadně zrychlit,“ doplnil Zajíček. Komora je proto připravena na zářijové jednání Vládního výboru pro strategické investice předložit návrhy na úpravu programu.

Když mluvím s kolegy, používám překladač, říká Ind zaměstnaný v Česku

Kalangara Ramachandran Sajithkumar pracuje v opavské firmě OSTROJ. (25. května...

Nedostatek zaměstnanců na trhu práce je dlouhodobě neřešený strukturální problém české ekonomiky, který nemá v současnosti prakticky jiné řešení než dovoz pracovníků ze zahraničí. Podle dat Úřadu práce ČR zaměstnavatelé nyní postrádají 300 000 pracovníků.

Od července letošního roku se měla zvýšit kvóta pro pracovníky z Filipín (o 3 000 za rok) a z Mongolska (o 2 000 za rok). Na to ale stále nejsou kapacitně připravené české zastupitelské úřady, proto bude program fakticky rozšířen až od ledna 2024. „Letos se podle našich odhadů budou ztráty na příjmech státu pohybovat okolo 150 miliard korun, které by vyřešily významnou část problému veřejných financí,“ podotkl Prouza.

Program kvalifikovaný zaměstnanec

Vhodné pro obsluhu strojů, řemeslníky pro stavebnictví a průmysl.

Týká se pouze vybraných zemí: Ukrajina, Mongolsko, Srbsko, Filipíny, Indie, Bělorusko, Moldavsko, Černá hora, Arménie, Gruzie, Severní Makedonie a Kazachstán).

Pro každou z těchto zemí jsou nastavené kvóty pro maximální počet pracovníků na rok:

  • Arménie (550 osob/rok)
  • Gruzie (600 osob/rok)
  • Bělorusko (1900 osob/rok)
  • Filipíny (2300 osob/rok)
  • Indie (600 osob/rok)
  • Kazachstán (500 osob/rok)
  • Moldavsko (1500 osob/rok)
  • Mongolsko (1000 osob/rok)
  • Srbsko a Černá Hora (1900 osob/rok)
  • Severní Makedonie (400 osob/rok)
  • Ukrajina (40 000 osob/rok)

Při kladném vyřízení žádosti dostane uchazeč zaměstnaneckou kartu, která ho opravňuje k dlouhodobému pobytu a práci v ČR.

Zdroj: Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup

Ke konci loňského roku evidovaly úřady práce v Česku skoro 800 tisíc zaměstnaných cizinců. Nejvíce jich pocházelo z Ukrajiny (zhruba 270 tisíc), následovalo sousední Slovensko (asi 213 tisíc).

Hledáte kvalifikované zaměstnance? Vyberte si je hned ze 120 tisícové databáze na jobDNES.cz