České podniky odchod Ukrajinců tragicky nezasáhl. Nové pracovní síly vítají

28.03.2022

České podniky před měsícem řešily hromadný odchod ukrajinských pracovníků do války a obávaly se personálních výpadků. Černý scénář se nakonec nekonal a podle průzkumu mezi firmami vyplývá, že negativní dopady budou minimální. Za největší překážky nyní firmy, při přijímání nových ukrajinských pracovníků, považují zdlouhavou administrativu, nevyhovující vzdělání či jazykovou bariéru.
České podniky odchod Ukrajinců tragicky nezasáhl. Nové pracovní síly vítají

U 52 procent firem se nikdo z ukrajinských pracovníků nevrátil kvůli válce zpět do vlasti. Do pěti procent Ukrajinců se vrátilo u téměř čtvrtiny firem. 

Hledáte do firmy nové zaměstnance? Vyberte si ze 120 tisícové databáze uchazečů na jobDNES.cz.

Z toho vyplynula i odpověď 61 procent dotazovaných firem, že nezaznamenaly žádný dopad na odchod ukrajinských pracovníků, v dalších 28 procentech jej firmy označily jako mírný, tedy se s ním dokážou vyrovnat, aniž by musely omezovat provoz. 

Vyplývá to z dotazníkového šetření, které uskutečnila Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ve třetím březnovém týdnu mezi stovkou podniků.

Firmy se zapojily v 74 procentech podle svých možností do pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům. Jako nejčastější formu pomoci uvedly ubytování uprchlíků, rekonstrukci bytů pro uprchlíky u stavebních firem, převoz rodinných příslušníků do ČR, finanční pomoc, sbírky a kamionovou přepravu na Ukrajinu či pomoc s vyřizováním dokladů.

Ukrajinci odjíždějí domů. Nevíme, co bude dál, říká šéf pracovní agentury

Podniky označily za největší překážky při snaze zaměstnat ukrajinské uprchlíky nevyhovující vzdělání či jazykovou bariéru, nevhodnost práce pro ženy, dlouhou administrativu, délku získání pracovních povolení, staré a neplatné ukrajinské řidičské průkazy a nedostatek doktorů na vstupní prohlídky v teritoriu.

Pozitivním signálem je, že firmy předpokládají dlouhodobou spolupráci v 87 procentech. Navíc v 51 procentech budou uprchlíkům nabízet pracovní smlouvy na plný úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti (24 procent),
26 procent potom na zkrácené úvazky. 

Jako nejvyužívanější zprostředkování pracovní spolupráce s ukrajinskými pracovníky označili respondenti úřady práce v 53 procentech, agentury práce (28 procent) a pracovní portály (14 procent).

Ze změn, aby mohly snadněji zaměstnat ukrajinské uprchlíky, firmy uvedly zejména zrychlení vízového procesu (25 procent), zrychlení postupů při jejich zaměstnávání (24 procent), snadnější uznávání kvalifikací a vzdělání českými úřady (osm procent), zajištění péče o děti (pět procent), poradenství pro firmy při problémech či nejasnostech s jejich zaměstnáváním (pět procent), spuštění jednotné platformy v českém jazyce i ukrajinštině s nabídkou volných pracovních míst (sedm procent) a zahrnutí nákladů na utečence (ubytování, strava) do daňové uznatelnosti (26 procent).