České mzdy za poslední dva roky stouply v průměru o 11,8 procenta

18.12.2021

Tuzemské mzdy v průměru za poslední dva roky, tedy v době pandemie koronaviru, stouply o 11,8 procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Platy.cz, který vychází z dotazníků více než 40 000 zaměstnanců.
České mzdy za poslední dva roky stouply v průměru o 11,8 procenta

Růst se týkal všech regionů. Nejmenší byl v Praze, která ale zůstává na špici ve výši celkové mzdy.

Hledáte práci s nejvyšší mzdou? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Porovnání jednotlivých věkových kategorií přináší klasické rozložení s vrcholem u lidí v rozmezí 35 až 44 let, kteří začínají zúročovat získané zkušenosti a nastupují často na výkonné manažerské pozice nebo vysoce odborné pozice. Ti zaznamenali růst mezd o třináct procent. Ostatní věkové kategorie se dočkaly poměrně vyrovnaného nárůstu o deset až jedenáct procent.

Největší nárůst zaznamenala analýza ve zdravotnictví, a to o čtrnáct procent. V celkové částce se projevily i mimořádné odměny a bonusy za nadstandardní a rizikové výkony v době pandemie. Dalšími v pořadí jsou pojišťovnictví a školství, věda a výzkum, kde v porovnání se stavem před pandemií vzrostly příjmy o 13 procent, dále pak maloobchod (o dvanáct procent).

Z pohledu jednotlivých profesí si nejvíce polepšili IT odborníci. Percentuální nárůst byl ale podle průzkumu největší u pozice asistent finančního kontrolora (o 36 procent), vedoucí úseku prodejny a daňový poradce (obojí o 33 procent).

Z porovnání nárůstu v jednotlivých krajů České republiky vyšel nejlépe ten Královéhradecký s navýšením o 14 procent. Ve většině krajů rostly mzdy o deset a více procent, výjimkou je kraj Zlínský (o devět procent) a Praha (o pět procent). V Praze je ale nejvyšší celková mzda, zaměstnanci si zde vydělají v průměru 48 400 Kč. Na Prahu se stále více dotahuje Jihomoravský kraj (43 900 Kč), kde průměr táhne nahoru Brno.