Britské železnice opět čelí stávce, 40 tisíc železničářů chce vyšší platy

03.01.2023

Část zaměstnanců britských železnic opět stávkuje. Zvýšení příjmů a zlepšení pracovních podmínek žádá ve dvoudenní stávce na 40 000 členů největšího odborového svazu pracovníků na železnici, na moři a v automobilové dopravě RMT. Britská média v úterý uvedla, že vlaková doprava je omezena, na některých místech Británie je přerušena zcela.
Britské železnice opět čelí stávce, 40 tisíc železničářů chce vyšší platy

Železničáři v Anglii, Skotsku a Walesu protestují v době, kdy se miliony lidí vracejí po vánočních a novoročních svátcích do práce, často od příbuzných z jiné části Británie. Další protest mají železničáři v plánu koncem tohoto týdne, kdy chtějí stávkovat strojvůdci sdružení v odborovém svazu Aslef.

Nejnovější stávka je součástí dlouhodobého sporu o příjmy a pracovní podmínky ve společnosti Network Rail a ve čtrnácti firmách, které zajišťují železniční dopravu. Network Rail je vlastníkem a správcem infrastruktury většiny železniční sítě v Británii, spadá pod ministerstvo dopravy a nemá žádné soukromé akcionáře. Příjmy reinvestuje zpět do správy železnic.

Hledáte práci v dopravě nebo logistice? Vyberte si ze široké nabídky pozic na portálu jobDNES.cz.

„Z důvodu stávky bude až do neděle 8. ledna výrazně omezena vlaková doprava na celé železnici,“ uvedla společnost Network Rail v oznámení na svém webu. „Vlaky budou více vytížené a pravděpodobně budou začínat později a končit dříve, na některých místech nebudou jezdit vůbec,“ dodala.

Zakážeme vám stávkovat. Británii sevřela vlna protestů, Sunak hrozí zákonem

Zdravotní sestry a bratři protestují před Nemocnicí svatého Tomáše v Londýně....

Británie zažívá nejhorší období zaměstnaneckých nepokojů od 80. let, kdy byla premiérkou Margaret Thatcherová. Po více než deseti letech stagnace příjmů zemi zasáhla vysoká inflace, která v listopadu dosáhla 10,7 procenta, maxima zhruba za 40 let. Mnoho lidí tak nedokáže vyjít s penězi. Ze stejného důvodu stávkoval koncem loňského roku například letištní personál, zdravotní sestry nebo zaměstnanci pošt. Příští týden mají ve Skotsku stávkovat učitelé.

Zima nespokojenosti nekončí

Vláda už dříve uvedla, že si nemůže dovolit zvýšit zaměstnancům veřejného sektoru příjmy o částku odpovídající inflaci. To znamená, že zatím není na dohled konec období označovaného jako „zima nespokojenosti“, což je odkaz na spory zaměstnanců se zaměstnavateli, které zachvátily některá odvětví v Británii na konci 70. let.

Stávku zdravotních sester podle průzkumu organizace YouGov zveřejněného v prosinci podporují dvě třetiny Britů. Většina dotázaných uvedla, že největší vinu na těchto protestech nese vláda. Premiér Rishi Sunak by proto podle médií mohl pocítit i politické dopady, pokud se spory potáhnou i v letošním roce.

Generální tajemník svazu RMT Mick Lynch řekl, že vláda je zřejmě spokojena s tím, že stávky budou pokračovat. „Všechny zúčastněné strany vědí, co je třeba udělat pro dosažení dohody. Vláda to ale blokuje,“ řekl Lynch stanici BBC.

Vláda vyzvala šéfy odborů, aby se vrátili k jednacímu stolu. Uvědomuje si, že stávky ohrožují i podniky závislé na dojíždějících, například kavárny a restaurace v centrech měst. „Jediný způsob, jak dosáhnout dohody, je dostat odbory a zaměstnavatele k jednacímu stolu, a ne do první linie v protestním průvodu. A o to mi jde,“ řekl rozhlasové stanici Times Radio ministr dopravy Mark Harper.