Británii chybí 100 tisíc řidičů, v benzinové krizi má pomoci armáda

27.09.2021

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Premiér Spojeného království zvažuje, že s dodávkami pohonných hmot na britské čerpací stanice pomůže armáda.
Británii chybí 100 tisíc řidičů, v benzinové krizi má pomoci armáda

Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie.  Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety. 

Na britských pumpách dochází benzin. Nepanikařte, prosí Johnson řidiče

Londýn podle listů The Times a Financial Times zvažuje povolání armády, aby dodávky pohonných hmot dostal ke spotřebitelům. Návrh premiéra Borise Johnsona ohledně armády projedná v pondělí odpoledne britský kabinet.

Už v neděli se však od čerpacích stanic po celé zemi táhly fronty desítek aut, které vyčerpaly zásoby a přinutily mnoho čerpacích stanic zavřít.  Pumpy v britských městech jsou v pondělí buď zavřené, nebo na nich jsou nápisy, že pohonné hmoty nejsou k dispozici.

Britská asociace prodejců pohonných hmot PRA uvedla, že v některých oblastech skončilo bez zásob 50 až 90 procent čerpacích stanic. „V mnoha oblastech země jsme bohužel svědky panického nakupování pohonných hmot,“ řekl šéf PRA Gordon Balmer.

Británie má málo oxidu uhličitého. Nedostatek pocítí i další země v Evropě

Společnost BP v neděli uvedla, že téměř třetině jejích britských čerpacích stanic došly dvě hlavní třídy pohonných hmot. Panické nakupování donutilo vládu pozastavit platnost zákonů o hospodářské soutěži a umožnit firmám spolupracovat na zmírnění nedostatku.

Hledáte práci v dopravě nebo logistice? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

Dopravci, čerpací stanice a maloobchodníci však varovali, že neexistuje žádné rychlé řešení. Británii odhadem chybí 100 000 řidičů. A přeprava pohonných hmot navíc požaduje proškolení a licenci.

Britská vláda se snaží aktivně oslovovat držitele řidičských oprávnění pro nákladní auta, a to prostřednictvím dopisů. V dlouhodobém horizontu premiér Johnson sází na nová pracovní víza.

Oheň odřízl elektrický kabel pod La Manchem, Británie se bojí blackoutu

Britská vláda viní z problémů tamější média. Ta podle nich jsou hlavním důvodem, proč se Britové k panickým nákupům uchýlili. Podle předpokladů bude tato situace trvat ve Spojeném království ještě několik dnů. Negativní vliv má i na školství nebo zdravotnictví, neboť se personál mnohde nedostane do práce.

Kancléřský kandidát německé sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz, který v současné vládě zastává post ministra financí, v pondělí za původ nedostatku řidičů v Británii označil brexit. „Volný pohyb pracovníků je součástí Evropské unie a my jsme tvrdě pracovali na tom, abychom Brity přesvědčili, že nemají odcházet. Rozhodli se jinak. Doufám, že zvládnou problémy, které z toho plynou,“ reagoval na dotaz novináře, zda Německo Británii pomůže.