Amazon čeká vskutku černý pátek. Do stávky jdou pracovníci v desítkách zemí

25.11.2022

Tisíce zaměstnanců skladů Amazonu se v pátek zhruba ve čtyřiceti zemích chystá zúčastnit stávek a jiných protestních akcí. Ty se budou konat v souvislosti s Černým pátkem, jedním z obchodně nejrušnějších dnů v roce. Kampaň koordinuje mezinárodní koalice odborových svazů s podporou ekologických a občanských skupin.
Amazon čeká vskutku černý pátek. Do stávky jdou pracovníci v desítkách zemí

Zaměstnanci firmy ve Spojených státech, Velké Británii, Indii, Japonsku, Austrálii, Jihoafrické republice a v celé Evropě požadují v rámci kampaně nazvané „Ať Amazon platí“ lepší mzdy i pracovní podmínky. „Je načase, aby technologický gigant okamžitě ukončil své praktiky, respektoval zákony a jednal s pracovníky fér,“ uvedla Christy Hoffmanová, generální tajemnice společnosti UNI Global Union, jedna z organizátorek kampaně. Informaci přinesl portál Bloomberg.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Vyberte si z nabídky práce na jobDNES.cz u České spořitelny.

Napětí v Amazonu mezi pracovníky a vedením je dlouhodobý problém. Firma čelí již dlouhou dobu mnoha stížnostem ze strany jak zaměstnanců, tak i odborových organizací na nekalé pracovní praktiky. Management firmy se brání a argumentuje, že zaměstnanci mají standardní podmínky.

„I když samozřejmě nejsme dokonalí v žádné oblasti, pokud se objektivně podíváte na to, co Amazon v těchto důležitých záležitostech dělá, uvidíte, že bereme svou roli velmi vážně,“ řekl mluvčí Amazonu David Nieberg. „Nadále nabízíme konkurenceschopné mzdy i skvělé pracovní benefity. Vymýšlíme stále nové způsoby, jak zajistit bezpečnost a zdraví našich zaměstnanců,“ dodal Nieberg.

Motorem protestních akcí zaměstnanců jsou odborové svazy ve Francii a Německu. Jejich činnost spočívá v koordinovaných stávkách v osmnácti velkých skladech. Cílem je narušit dodávky zboží na klíčových evropských trzích.

Lidé v noci nespí

„Pracovníci jsou znepokojeni zejména způsobem, jakým firma monitoruje jejich produktivitu. Algoritmy firmy určují pracovní cíle, například počet balíků, které musí zaměstnanec zpracovat za hodinu,“ říká Monika di Silvestreová, odborářka z Německa. Pracovníci jsou podle ní pod obřím tlakem. „V Amazonu se nerozlišuje, zda jsou zaměstnanci staří nebo mladí nebo mají omezenou pohyblivost. Lidé v noci nespí a myslí jen na statistiky své produktivity,“ dodává odborářka.

Ve Velké Británii naplánovali na Černý pátek zaměstnanci sdružení v odborové organizaci GMB protesty před několika sklady Amazonu. „Naši lidé jsou přepracovaní, špatně placení a mají toho už dost,“ uvedla vedoucí odborářka Amanda Gearingová. Dodala, že se v pátek před sklady v Coventry sejdou stovky lidí, kteří budou požadovat zvýšení mzdy z 10,50 (293 Kč) na 15 liber (419 Kč) na hodinu.

Chyba vedle chyby. Amazon rozdal na jednom místě tisíce napomenutí

Amazon však již dříve zaměstnance v Coventry upozornil, že každý pracovník, který během směny odejde, přijde o bonus ve výši 500 liber (14 000 Kč), který firma zaměstnancům slíbila. „Výplata je podmíněna tím, že zaměstnanci nebudou mít 22. listopadem a 24. prosincem žádnou neomluvenou absenci,“ uvedl Amazon. Britský odborový svaz na to reagoval, že vázání plateb na docházku by mohlo být vykládáno jako nezákonné nabádání ke stávce.

V USA se protesty a shromáždění v Amazonu uskuteční ve více než deseti městech. Lidé se mají sejít také před newyorským domem Jeffa Bezose na 5. avenue v New Yorku. Několik shromáždění se plánuje také v Indii. V Japonsku budou v pátek zástupci nedávno vytvořených odborů protestovat před hlavním sídlem společnosti v Tokiu. V Bangladéši budou pracovníci Amazonu pochodovat v Dháce a Čitagongu.

Jde i o ekologii

Některé demonstrace zaměstnanců Amazonu se na Černý pátek zaměří také na ekologickou stopu společnosti. Například v Irsku se lidé sejdou před dublinskými kancelářemi společnosti, aby se postavili proti dvěma novým plánovaným datovým centrům ve městě. V Jihoafrické republice se protestující shromáždí u nových kanceláří Amazonu v Kapském Městě. To se zase buduje na pozemcích, které původní obyvatelé považují za posvátné.

Některé odborové organizace vyjádřily obavy ze současného ekonomického klimatu. Amazon zaměstnancům oznámil, že kvůli současné krizi nemusí být obvykle rušná vánoční sezona tak hektická jako obvykle. Společnost se také rozhodla propustit 10 000 zaměstnanců, i to ztíží odborářům vyjednávání o mzdách.

Delegát odborového svazu ve Francii Laurent Cretin uvedl, že společnost bude mít v letošní vánoční sezoně ve skladu v Chalon-sur-Saône pouze 880 zaměstnanců. To je je o tisíc méně než před covidem. Je to podle něj výsledek jak omezováním výdajů zákazníků, tak i přesunem mnoha činnosti do robotizovaných skladů.

„Prognózy firmy nejsou skvělé. Nejsme si jisti, jestli se nám bude dařit tak dobře jako v loňském roce, kdy došlo k nárůstu po covidu,“ uzavřel podle Bloombergu odborář.