Typ nabídky

Minimální mzda

Finance SAP Implementation Specialist (H4511)

referenční číslo: 5c3344dcbabecf4db92b7af7 | aktuálnost: 01.05.2019

Personal Consult s.r.o.

Náplň práce

- Accountant- SAP Project Core Team Member. Reporting to SAP Finance Lead.
- The role will support SAP Finance Lead in SAP roll-out project in Czech, Hungary and other CEER countries.
- Main duties would be day-to-day cooperation with SAP consultants on implementation issues and ways of solving them (FI area), SAP testing, SAP process redesign/corrections with consultants based on testing
- End user support during go-live and hyper care- period
- Training and supporting of key SAP users within Accounting (FI Area)

Požadujeme

Education:
- University degree in related disciplines (finance and economics)
Working experience:
- min. 2-3 years of experience as an accountant (min GL + AP or AR or Banking)
- MEC process, fixed assets, calculation and processing of JEs
- Financial Reporting, payroll, accounting reconciliations
- TB review and preparation

Skills:
- Fluent English, the other languages are advantage (working in international environment)
- GL, AP, AR accounting knowledge
- SAP knowledge (FI module)
- IFRS basic knowledge
- MS Office- Excel on a high level
- Driving licence B

Personal abilities:
- Customer focus
- Well organized, pro- active, quick learning ability
- Analytical skills and attention to details, prioritize tasks and set/met deadlines
- Willing to travel – 30 %

Nabízíme

- possibility to work in the succesful international company
- competitive salary
- possibility of further professional career development ( transition to senior accounting, financial analyst/controller roles), SAP trainings
- flexibility in term of physical location

Date of start: asap

Požadované jazykové znalosti

Anglický
Český

Místo pracoviště: Hradec Králové,

Region: Královéhradecký kraj

Obor: Ekonomika, IT - správa systémů a služby

Profese: IT konzultant, konzultant IS, správce aplikací, správce aplikačního SW, správce operačních systémů a sítí

Pracovní poměr: Plný úvazek

Délka prac poměru: Na dobu neurčitou

Smluvní vztah: Pracovní smlouva

Minimální požadované vzdělání: Bakalářské

Benefity: Bonusy/prémie, Příspěvek na penzijní/životní připojištění, Sleva na firemní výrobky/služby, Stravenky/příspěvek na stravování, Vzdělávací kurzy, školení